Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İsrail Hava Kuvvetleri Komutanı Rusya’ya gidiyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail Hava Kuvvetleri Komutanı Amikam Norkin başkanlığındaki bir heyet, Rus savaş uçağı Il-20’nin Suriye’de düşürülmesiyle ilgili ellerindeki bilgileri Rus yönetimine teslim etmek için Moskova’ya gidiyor.

İsrail ordusu, “Hava Kuvvetleri komutanı ve ona eşlik eden ekip, yaşanan olayın tüm yönleriyle ilgili hazırlanan rapor ve İsrail ordusunun gerçekleştirdiği araştırmanın sonuçlarını sunacaklar” şeklinde açıklamada bulundu.

Rusya Savunma Bakanlığı, geçtiğimiz günlerde, içinde 14 asker bulunan İl-20 tipi bir askeri uçağın, Akdeniz üzerinde radardan kaybolduğunu bildirmişti.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, “17 Eylül tarihinde Moskova saati ile 23.00 civarında Akdeniz üzerinde Suriye sahiline 35 kilometre mesafede, Hmeymim Hava Üssü’ne dönen Rus İl-20’nin mürettebatı ile bağlantı koptu” ifadeleri kullanılmıştı.

Savunma Bakanlığı ayrıca, İsrailli pilotların Rus uçağını Suriye hava savunma sisteminin bulunduğu bölgeye sürükleyip kalkan olarak kullandığını da öne sürmüştü. Fakat, İsrail, Suriye rejim güçlerinin Rus uçağını vurduğunda, savaş uçaklarının İsrail hava sahasına geri döndüğüne işaret ederek bu suçlamayı reddetmişti.

Netanyahu Putin ile görüştü

Ardından, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Rusya Devlet Başkanı Vladamir Putin ile telefon görüşmesi gerçekleştirerek, uçaktaki Rus askerlerinin hayatını kaybetmesinden dolayı İsrail halkı adına duyduğu üzüntüyü Putin’e iletmişti.

İsrail Başbakanı, ülkesinin Rusya’ya ait askeri uçağın vurulmasına ilişkin elindeki tüm bilgileri Rusya ile paylaşmaya hazır olduğunu belirterek, Rusya’ya ait askeri uçağın vurulmasından Suriye yönetiminin sorumlu olduğunu dile getirdi.

Esed: Rus uçağının düşmesi İsrail’in kibrinin bir sonucu

Öte yandan, Beşşar Esed, Rus İl-20 uçağının düşürülmesi nedeniyle Rusya Devlet Başkanı Putin’e bir taziye mesajı göndererek başsağlığı diledi

Esed, Rus uçağının düşmesini ‘İsrail’in kibrinin bir sonucu’ diye nitelendirerek, böyle trajik gelişmelerin Rusya’nın teröre karşı verdiği mücadeleyi durduramayacağı söyledi.