Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İsrail, Honduras’ın Büyükelçiliği Kudüs’e taşıma kararını memnuniyetle karşıladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail, Honduras Parlamentosu’nun milletvekillerinin Büyükelçiliği Tel Aviv’den Kudüs’e taşıması yönündeki kararlarını memnuniyetle karşıladı.

Honduras Parlamentosu yaptığı oylama ile ülkenin İsrail’deki Büyükelçiliği’ni Tel Aviv’den Kudüs’e taşıma önerisini onayladı. Karar taslağını hükümete gönderdi.

Honduras Ulusal Kongresi’nin açıklamasına göre karar tasarısı 33’e 59 ile sonuçlandı ve Honduras Büyükelçiliği’nin Kudüs’e taşınmasına karar verildi. Honduras, ABD ve Guatemala’dan sonra aynı kararı alan üçüncü ülke oldu.

İsrail, Honduras Parlamentosu’nun kararını memnuniyetle karşıladı. Ancak kararın yürürlüğe girmesi için halen devlet onayına ihtiyaç var.

İsrail Başbakanlık Sözcüsü Ofir Gendelman “Bu iyi bir haber” ifadesini kullandı. Gendelman, İsrail Dışişleri Bakanlığı’nın yanı sıra Netanyahu’nun da Honduras Devlet Başkanı Juan Orlando Hernandez ile önümüzdeki günlerde telefon görüşmesi gerçekleştireceğini doğruladı.

Hernandez, birkaç gün önce İsrail’in 70’inci Bağımsızlık Günü törenine katılacağını duyurdu. Hernandez, İsrail’deki muhalefet tarafından keskin bir şekilde eleştirildi ve yolsuzlukla suçlandı.

Meretz Partisi Başkanı Tamar Zandberg, Kültür Bakanı Miri Regev’i arayarak Honduras Devlet Başkanı Hernandez’in katılımını iptal etmesini talep etti. Zandberg, Regev’e, “Honduras hükümeti, gazetecilere ve aktivistlere karşı yürütülen işkenceleri, haksızlıkları ve idam kararlarını destekliyor” dedi. Buna karşılık Regev, Hernandez’i “Dünyanın en iyi adamı” olarak nitelendirdi.

Honduras Parlamentosu’nun kararı, Filistinlilerin ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak ilanını ve Büyükelçiliği’ni Kudüs’e taşıma kararını geri çekmesini talep ettiği bir zamanda geldi.

ABD Başkanı Donald Trump, geçen aralık ayında Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak kabul etmiş ve daha sonra Tel Aviv’den işgal altındaki şehre seyahat etme niyetini açıklamıştı.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, ABD’nin barış görüşmelerinde arabulucu olarak kabul etmeyeceğini ve Kudüs’ün müzakere edileceği masaya oturmayacağını söyledi.

Filistin yönetimi, tüm devletleri uluslararası hukuka saygı göstermeye çağırdı ve Kudüs’te statükoyu değiştirecek her türlü hareketi reddetti.