Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İsrail İç İstihbaratı, İran’ı vatandaşlarına karşı silahlı eylem planlamakla suçladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail İç İstihbarat Servisi (Şabak), İran İstihbaratı’nı, İsrail’de silahlı hücreler oluşturarak vatandaşlarına karşı silahlı eylemler planlamakla suçladı.

Şabak tarafından, dün yapılan açıklamada, el-Halil kentinde Filistinlilerden oluşan bir terör hücresinin çökertildiği ve söz konusu hücreye silah sağlayan kişinin İran’ın Güney Afrika’daki istihbarat elemanlarıyla bağlantılı olduğu belirtildi.

Açıklamada, İran İstihbaratı’nın yönlendirmesiyle Batı Şeria’da faaliyet gösteren söz konusu silahlı hücrenin, Güney Afrika’nın başkenti Johannesburg’da yaşayan İran İstihbaratı’na bağlı bir kişi tarafından finanse edildiğine vurgu yapıldı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun Ofisi tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada, Şabak ve ordu güçleri tarafından gözaltına alınan, el-Halil’de Bilgisayar Mühendisliği bölümünde okuyan 29 yaşındaki Muhammed Maharime’nin silahlı hücrenin başı olduğu ifade edildi. Maharime ve hücrenin diğer üyelerinin yıllardır Johannesburg’da yaşayan bir ajan tarafından finanse edildiği bilgisi verildi.

Silah ulaştırmak için Güney Afrika yolunu kullandılar

Açıklamada, Maharime ve diğer hücre üyeleriyle yürütülen sorguda İran İstihbaratı’nın hücreye silah ulaştırmak için Güney Afrika yolunu kullandığı belirtildi. Maharime’nin İran İstihbaratı’nın yönlendirmesiyle çalıştığına ve İran adına casusluk ve terör eylemleri için büyük çaba sarf ettiğine vurgu yapılan açıklamada, Maharime’nin 2015 yılında Johannesburg’a giderek bazı İranlı yetkililerle de görüştüğü kaydedildi.

İsrail hükümetinin resmi açıklamasında ise, İran İstihbarat elemanlarının Maharime’den İsrail hedeflerine yönelik saldırı gerçekleştirmesi için hazırlıklara başlaması talimatı verdiği ve bu kapsamda, intihar bombacısı eğitmesi ve silahlı saldırıya hazırlanmasını istediği vurgulandı.

Ayrıca açıklamada, İran İstihbaratı’nın finans kaynağı olarak, istihbarat merkezi şeklinde kullanabileceği bir bilgisayar tamircisi dükkanı açmasını istediği belirtildi. “Soruşturma sürecinde edinilen bilgilere göre, İranlı ajanlar, Maharime’ye İsrail topraklarında yaşayan Filistinli Arapları İsrail içinde eylemlerde bulunmak üzere eğitme ve Bakanlıklar dahil çeşitli kritik noktalara ulaşabilmeleri nedeniyle gazetecilerle çalışmasını teklif etti. Bu amaçla Maharime ve ekibine el-Halil’de yaşayan iki kişiyi ekibe almaları karşılığında 8 bin dolar verdi” ifadeleri kullanıldı.

Öte yandan İsrail ordusu tarafından, dün yayınlanan raporda, İran ile en fazla irtibatı olan Filistinli grubun İslami Cihad Hareketi olduğu belirlendi. Geçtiğimiz Cuma günü, Gazze’den İsrail topraklarına atılan havan toplarının İslami Cihad Hareketi tarafından atıldığı bilgisi verilen raporda, “Saldırıya dair yapılan soruşturma sonucunda havan toplarının İslami Cihad tarafından atıldığı belirlenmiştir” denildi.

Hareket tarafından İsrail topraklarına atılan havan toplarının İran yapımı olduğuna dair iddialara dikkat çekilen raporda, İslami Cihad’ın aynı tip havan toplarını Kasım ayında, Gazze’nin kuzeyindeki bir İsrail askeri noktasına yönelik gerçekleştirdiği saldırıda da kullandığı dile getirildi.

Geçtiğimiz Cuma günü, Gazze’nin kuzeyinden İsrail tarafına yönelik gerçekleştirilen saldırıda kullanılan roketlerden ikisi Demir Kubbe tarafından imha edilirken, bir Yahudi yerleşim birimine atılan füzeler ise 2 İsrail vatandaşının yaralanmasına ve maddi zarara neden olmuştu.