Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İsrail iç istihbaratı: Nablus’ta Hamas hücresi tutuklandı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail iç istihbarat servisi Şin Bet (Şabak), ülkede bombalama ve silahlı saldırıları da içeren terör olayları hazırlığındaki Hamas’a bağlı büyük bir hücrenin, Batı Şeria’nın kuzeyindeki Nablus’ta tutukladığını açıkladı.

Başbakan Binyamin Netanyahu, Hamas hücresini tutuklayan güvenlik yetkililerini tebrik etti. Netanyahu yaptığı konuşmada, “Bu tutuklama, çok sayıda vatandaşın hayatını kurtardı. Şin Bet’e, orduya ve polise şükranlarımı sunuyorum. Hamas, Gazze’den, Yahuda ve Samariya’dan (Batı Şeria) bize saldırmaya çalışıyor. Bu nedenle güvenlik güçleri Erden Nehri’nin batısında yer alan tüm topraklarda kontrolü sağlamaya devam edecek” ifadelerini kullandı.

Şin Bet’in yaptığı açıklamaya göre, geçtiğimiz Ekim ayından Nisan’a kadar faaliyetlerini yürütmeyi planlayan bu hücre üyelerinin çoğu, Hamas’a bağlı ve bazılarının sabıka kaydı bulunuyor.

Söz konusu operasyon, yaklaşık 2 ay önce yapıldı

İsrail iç istihbaratı, söz konusu hücrenin 20’den fazla üyesinin bulunduğunu açıkladı. Bu hücrenin yakalanmasına ilişkin açıklamanın ise operasyonun gerçekleştirilmesinden yaklaşık 2 ay sonra yapılması dikkat çekti. 10 kilogramı uzaktan kumandalı patlayıcı olmak üzere toplam 25 kilogram patlayıcı ve bomba yapımında kullanılacak maddenin ele geçirildiği açıklandı.

Şin Bet, hücre üyelerinin yapılan soruşturmalarda, İsrail ve Batı Şeria’daki yerleşim yerlerinde bombalı saldırı planladıklarını ayrıca Tel Aviv, Kudüs ve Itamar’da bombalı saldırı ve Batı Şeria’da silahlı saldırı planladıklarını itiraf ettiğini belirtti.

Şin Bet: Geniş çaplı bir terör saldırısı engellendi

İsrail iç istihbaratı, 35 yaşındaki Mutasım Muhammed Salem ile 33 yaşındaki Fares Kemal el-Zubaidi’yi, Nablus’taki hücrenin lideri olmakla suçluyor. Ayrıca Salem, Telegram üzerinden yurtdışındaki diğer unsurlarla iletişime geçmekle suçlanıyor. Şin Bet, “Bu planın bozulması, çok sayıda kişinin ölmesine neden olabilecek geniş çaplı bir terör saldırısını da engelledi. Güvenlik güçleri ve polis bu planları engellemek için çalışmaya devam edecek” açıklamasında bulundu.

Şin Bet’teki üst düzey bir yetkili “Bu hücrenin tutuklanması, Hamas’ın Batı Şeria’daki altyapısını yeniden inşa etme, İsrail hedeflerine karşı saldırılar düzenlemenin yanı sıra kaos çıkarma çabaları ve isteğini kanıtlıyor. Saldırıları bertaraf ettik. Hamas’ın operasyonlarını engellemek için kararlılıkla çalışmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Operasyonlar hız kesmiyor

Şin Bet, yeni tutuklamalar ve düzenlenen operasyonlar ile ilgili açıklamasında, geçtiğimiz Nisan ayı sonunda, Netanyahu ve Kudüs Belediye Başkanı Nir Barkat’ın yanı sıra yabancı eğitmenler ve ABD konsolosluk binasını hedef alan saldırılar düzenlemeyi planlayan bir Filistinlinin de gözaltına aldığını bildirdi.

Geçtiğimiz ayın başlarında İsrail, Hamas’a bağlı ve İsrail güvenlik güçlerine karşı terör operasyonları yürütmeyi planlayan bir hücreyi, Kudüs’te tutukladığını açıklamıştı. Söz konusu hücrenin, yerleşim yerleri ve otobüs istasyonundaki askerlere karşı operasyon gerçekleştirmek için silah satın almaya çalıştığı bildirilmişti.

Öte yandan Şin Bet, geçtiğimiz Şubat ayında İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman’a suikast hazırlığında olan Filistin İslami Cihat Örgütü’ne bağlı hücrenin planlarının engellendiğini bildirmişti. Söz konusu hücrenin, suikastı, Liberman’ın Beytüllahim yakınlarındaki Nukdim ‘de bulunan evine dönüşü sırasında yol kenarına tuzaklanan bombayla düzenlemeyi planladığını açıklamıştı.

İsrail istatistiklere göre, geçen yıl 100’den fazla Filistinli Batı Şeria ve Kudüs’te bu tür operasyonlar yürütmek için planladığı için tutuklandı.