Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İsrail ile İslami Cihad arasında tutuklama gerilimi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail ordusu, işgal altındaki Batı Şeria’da İslami Cihad hareketinin üst düzey liderinden Tarık Kadan’ın tutukladığını duyurdu. Tutuklama operasyonu, Gazze Şeridi’ne yönelik olası bir çatışmaya dair İsrail ve İslami Cihad arasında yapılan karşılıklı tehditlerin ardından gerçekleşti.

İsrail iç güvenlik birimi Şin Bet belirttiğine göre, Kuzey Batı Şeria’nın Cenin yakınlarındaki Arabe kasabasında yaşayan Tarık Kadan’ın tutuklandı. Şin Bet yetkilisi, Kadan’ın, bir terör hareketinin Batı Şeria’daki kanadının üst düzey bir lideri olduğunu açıkladı.

Kadan, İsrail’in Batı Şeria’da düzenlediği baskın operasyonları kapsamında tutuklanan 14 kişinin arasında bulunuyor.

Tünel saldırısında 12 kişi öldü

Söz konusu tutuklama, İsrail tarafından İslami Cihad’ın saldırı girişiminde bulunacağı suçlamalarından sonra geldi. İsrail, geçtiğimiz ay Gazze Şeridi sınırında İslami Cihad Hareketi’ne bağlı bir tüneli patlatmış, Hamas ve İslami Cihad’dan 12 kişinin ölümüne sebep olmuştu. Bu bağlamda İsrail tarafından İslami Cihad’ın bu saldırıya karşılık vermesi bekleniyordu.

Öte yandan İsrail, İslami Cihad Hareketi’ne, herhangi bir plan veya saldırı girişimine dair uyarıda bulundu.

Netanyahu: Yanıtımız sert olur

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İsrail’in herhangi bir saldırıya maruz kalması halinde, yanıtın sert bir şekilde verileceğini kaydetti.

Netanyahu’nun uyarısından saatler önce ise, İsrailli General Yoav Mordechai da, Arapça bir video aracılığıyla İslami Cihad Hareketi’ne karşı uyarıda bulunmuştu. Mordechai, hareketin genel sekreteri Ramazan Abdullah Şallah ve yardımcısına atıfta bulunarak, “İsrail’e, İslami Cihad’dan herhangi bir saldırı girişimi olması durumunda, sorumluluğu üstleneceklerini” kaydetmişti. İslami Cihad ise “Hareketin liderlerini hedefleyen düşman tehditleri, savaş ilanıdır. Buna karşı koyacağız” cevabını vermişti.

Harekete karşı Tel Aviv’in tehditlerini yineleyen İsrail Eğitim Bakanı Bennett şunları kaydetti, “Mesajımız açık; İsrail’e karşı herhangi bir operasyonun olması halinde, Gazze’deki herkes bunun karşılığının pahalıya mal olacağını biliyor.”

Bu tırmanan gerilim karşısında, Birleşmiş Milletler (BM) Orta Doğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Nikolay Mladenov da, İslami Cihad ve Hamas’ın açıklamalarını “dikkatsizce” olarak nitelendirirken, tehditlerin, tehlikeli bir tırmanışa neden olabileceğini belirtti.

İslami Cihad ve Hamas, Mladenov’u kınadı

Hem İslami Cihad hem de Hamas, Mladenov’un açıklamasını kınarken, Mladenov’un işgalcilerin suçlarını, Gazze’ye yönelik tehditlerini ve meşru müdafaa hakkını görmezden geldiğini kaydetmişti.

Hamas sözcüsü Hazım Kasım ise yaptığı açıklamada, “Sayın Mladenov’un gerginliğe neden olan İsrail işgalini eleştirmesini umuyorduk” dedi.

Filistinli grupların, işgal suçlarına karşı uluslararası hukukun öngördüğü çerçevede karşılık verme hakkına sahip olduğunu vurgulayan Kasım, “Gazze’yi abluka altına almaya devam eden ve Gazze Şeridi halkına karşı suç işleyen işgalcilere uluslararası baskı uygulanmalıdır” şeklinde konuştu.

“İslami Cihad aleyhine bir tırmanış sergileniyor”

Öte yandan Kadan’ın tutuklanmasının, Batı Şeria’daki harekete karşı İsrail’in edindiği bilgilerle ilgili olup olmadığı veya hareket üzerine baskı uygulama amacı taşıyıp taşımadığı bilinmiyor.

Diğer taraftan İslami Cihad Hareketi, dün yaptığı açıklamada, İsrail’in Batı Şeria’daki evlere yönelik baskın operasyonları düzenleyerek, Tarık Kadan’ı tutuklamasını kınadı.

İslamî Cihad Hareketi liderlerinden Şeyh Hıdır Adnan, tutuklamayla İsrail’in, hareketi hedeflediğini ve İslami Cihad aleyhine bir tırmanış sergilediğini belirtti.

İslami Cihad Hareketi tarafından yayınlanan bir bildiride, “Komutan Kadan’ın haksızca tutuklanması, bir hedefleme dalgası ve İslami Cihad Hareketi’ne yönelik son işgal tırmanışıdır. Tutuklama operasyonu, Filistin halkına, Filistin’deki İslami Cihad Hareketi ve liderlerine karşı işgalcilerin tırmanan düşmanca açıklamalarıyla devam eden Siyonist tehditler ışığında gerçekleşmiştir” ifadeleri kullanıldı.

Hareket ayrıca, yasal kurum ve kuruluşlara, bu haksız tutuklamaya karşı tepki gösterme çağrısı yaptı.