Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İsrail, İran ve Hizbullah’ı Hamas’la olan ateşkesi sabote etmekle suçladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail, Batı Şeria’daki devriyelerine düzenlenmesi planlanan bombalamalardan İran’ı ve Hizbullah’ı sorumlu tuttu. İran’ı ve Hizbullah’ı Hamas’la varılan ateşkesi sabote etmekle itham eden İsrail söz konusu operasyonun Filistin Ulusal Güvenlik Kuvvetleri tarafından engellediğini söyledi.

İsrail Güvenlik Servisi Şin Bet tarafından cuma günü yayınlanan bir rapora göre Filistin Ulusal Güvenlik Kuvvetleri, Ramallah’ın batısındaki Beyt Anan ve Beyt Likya köylerini birbirine bağlayan bir yolda patlayıcı madde buldular.

Her iki köy, Oslo Anlaşması’na göre İsrail güvenliği ve idari kontrolü altında olan C Bölgesi’nde yer alıyor.

Şin Bet, bulunan patlayıcı maddeler, çok miktarda çivi ve iki tüp gazla oluşturulan bombanın patlaması durumunda ağır zayiata yol açacağını belirtti.

Güvenlik servisi tarafından yapılan açıklamada, İsrail ordusu devriyelerinin bombanın bulunduğu yolu -özellikle bu bölgedeki Filistin köyleri sakinlerine karşı gece tutuklamaları operasyonlarında- sürekli bir şekilde kullandığını vurgulandı.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre patlayıcılar, güvenlik güçlerince tespit edilmesinin ardından herhangi bir zayiata mahal vermemesi için mühendis birimlerinden bir ekip tarafından güvenli bir şekilde imha edildi.

Raporda, ateşkes anlaşmasına karşı çıkan ve İsrail politikasına karşı öfke duyan Filistin yönetiminin İsrail ordusuna operasyonla ilgili bilgi verdiği kaydedildi.

Yapılan soruşturmalar ve analizler, operasyondan İran ve Hizbullah’ın sorumlu olduğunu işaret ediyor.

Raporda patlayıcıların hazırlanma yönteminin Hizbullah’ınkiler ile benzerlikler gösterdiğine ve patlayıcıların Hizbullah’ın müttefiki Filistin İslami Cihat Örgütü tarafından kullanıldığına değinildi. Örgüte bağlı eylemci bir çekirdek grubun Beyt Likya köyünde bulunduğu belirtildi.

Söz konusu örgütlerin İsrail ve Hamas arasındaki ateşkes anlaşmasının imzalanması arifesinde böyle bir operasyona kalkışması, İran’ın ve militanların söz konusu ateşkesten duyduğu memnuniyetsizliğin bir göstergesi olarak değerlendiriliyor.

Raporda, “Gazze Şeridi’ndeki insani durumun kötüye gitmesine yol açan, Filistin ve İsrailli iş gücünü yok eden yıpratma savaşının devam etmesinden endişe duyulduğu” kaydedildi.

Raporda İsrail askerlerine yönelik bombalama operasyonuna engel olan Filistin Ulusal Güvenlik Kuvvetleri’ne herhangi bir övgü ibaresi bulunmaması ise dikkat çekti.

Raporda ayrıca Filistin Ulusal Güvenlik Kuvvetleri’nin Filistin yönetiminin kontrolü altındaki alanlarda iç güvenliği muhafaza etmeye yönelik faaliyetlere başladığın belirtilirken İsrail askerlerine karşı böyle bir operasyonun belirlenmesi durumunda Filistin beldelerine yönelik baskın ve tutuklama yapılacağı kaydedildi. Köyün bütün sakinlerine yaptırım uygulanacağı ve bunun Filistin Ulusal Güvenlik Kuvvetleri’nce bilindiği vurgulandı.

Filistin Ulusal Güvenlik Kuvvetleri, bu yılın başlarında Tulkarim yakınlarında gerçekleştirilecek bir operasyona karşı da uyarıda bulunmuştu.