Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İsrail, İran ve Suriye ile yaşadığı gerilimi ‘savaş turu’ olarak niteledi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail ordu komutanları, üst düzey siyasi yetkililerle gerçekleştirdiği görüşmeleri tamamladıktan sonra dün yayınladığı açıklamada, İsrail ve Suriye’den karşılıklı olarak düzenlenen füze saldırılarının İsrail tarafının herhangi bir kayıp vermeden sona erdiği bildirildi. Açıklamada “Savaş turu bitti. Çatışmalar artık geride kaldı” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada saldırılara dair özet bilgi verilirken, şu ifadelere yer verildi; “Suriye’de bulunan İran’a bağlı Kudüs Gücü militanları, geçtiğimiz Çarşamba gecesi, Golan Tepeleri’nde bulunan İsrail mevzilerini 20 füzeyle hedef aldı. Hava savunma sistemi bu füzelerin 4’ünü imha etti, 16 füze ise Suriye topraklarına düştü. Saldırılar sonucunda herhangi bir maddi ya da can kaybı yaşanmamasına rağmen bu saldırılar tehlikeli bir gelişme olarak nitelenmiş ve gerekli uyarılar yapılmıştır. Daha sonra da savaş uçaklarımız Suriye’deki 50’ye yakın İran mevzisini vurarak güvenli bir şekilde üslerine geri dönmüştür.”

İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman ise Ulusal Güvenlik Kongresi’nde yaptığı konuşmada, Suriye ve İran cephesinden yapılan “zafer” açıklamalarını alaya alarak, “İsrail, Suriye’den düzenlenen saldırılarda herhangi bir kayıp vermezken, İranlı militanların Suriye’deki mevzilerinin tamamını vurarak büyük bir zarar vermiştir. Eğer İran bizi yağmurla vurmaya kalkarsa biz de onları selle vururuz” ifadelerini kullandı.

“Yaşananlar kesin bir zafer değil”

Liberman, açıklamasında, “İran, sadece Suriye’de değil Yemen, Lübnan, Irak ve Afrika’da da İsrail’e karşı faaliyetler sürdürüyor. Sadece ideolojik bir radikalizm ile hareket etmiyor, radikal görüşleri için vatandaşlarımızı da kurban etmeye hazır görülüyor” dedi.

İsrail’in bundan sonra atacağı muhtemel adımlara da değinen Liberman, Golan Tepeleri’ndeki alarm durumunun devam etmesi gerektiğine işaret etti.

Liberman, sözlerini şöyle sürdürdü; “Yaşananlar kesin bir zafer değil. Bizim ve İran’ın Devrim Muhafızları’na bağlı Kudüs Tugayları arasında bir çatışma var. Durumun kapsamlı bir savaşa dönüşmesini kimsenin istemediğine inanıyorum. İran’daki herkesin Kudüs güçlerinin Suriye’deki varlığından memnun olduğuna eminim. Suriye’yi işgal etme ya da komşularımızın iç işlerine karışma gibi bir niyetimiz yok. Sadece, İsrail’i yok etme hedeflerinden vazgeçmelerini istiyoruz. Askeri gerilim istemiyoruz ancak her zaman uyanık olmalıyız. Karşımızda uzun yıllardır bizi hedefine oturtan inatçı bir düşman var. Yeni bir aşamadayız ve kendimize hakim olmalıyız. İnanıyorum ki İran radikalizmine karşı savaşın ilk aşamasında başarılı olduk.”

“Hitler de demokratik yollarla iktidara geldi”

Lübnan’da Hizbullah’ın seçimlerden galip çıkmasının İsrail açısından yeni bir tehdit doğurduğunu dile getiren Liberman, seçimleri Hizbullah’ın Lübnan’ı hakimiyetine alma sürecinin son parçası olarak gördüğünü vurgulayarak, “Demokrasi diyorlarsa, Hitler de demokratik yollarla iktidara geldi. Lübnan ordusu Hizbullah’a bağlı bir tugaya dönüştü. Bu yeni bir durum tıpkı İran’ın Suriye’deki varlığı gibi. Lübnan’a dönmeyi, orada yerleşim kurmayı istemiyoruz” tehdidini yaptı.

İsrail ordusu tarafından daha önce yapılan açıklamada, Suriye’de vurulan hedeflere dair bilgi verilmiş ve İran’a bağlı stratejik mevzilerin büyük kısmının imha edildiği ifade edilmişti.

İsrail’in hedef aldığı mevziler şöyle; Humus’ta Kuseyr hava savunma bataryaları, Zeta Barajı, Nazariye kenti; Şam’da Sakra hava savunma bataryaları, Cemreye askeri bilimsel araştırma merkezi, 4. Zırhlı Tugay, Mezze hava üssü, Caramana ve Daruşa hava savunma bataryaları, 137. Tugay hava savunma bataryaları, Kisve askeri üssü, Mana Dağı, 10. Tugay, Cumhuriyet Muhafızları Karargahı; Dera’da Sakra hava savunma bataryaları, Cabab üssü, Sanameyn ve Mahacca hava savunma bataryaları, İzra kenti; Süveyde’de Süveyde hava savunma bataryaları, Halhala hava üssü; Kuneytra’da Trince Tepesi, Baas kenti, Han Arnaba, 60. Tugay ve İşarah Taburları. Bu noktalardan bazıları daha önce de İsrail saldırılarının hedefi olmuştu.

İsrail, Trump’ın kararını memnuniyetle karşıladı

Öte yandan, saldırıların ABD Başkanı Donald Trump’ın İran ile yapılan nükleer anlaşmadan çekilmesi kararının ardından gelmesi dikkati çekti.

Trump’ın kararı, İsrail’de büyük memnuniyetle karşılanırken, İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman kararın ardından, “Sonunda bu rejim (İran) ve vahşi tehdidi yok olacak” yorumunu yapmıştı.

İsrail, Suriye üzerindeki askeri hava faaliyetlerini Rusya ile koordinasyon içinde yapıyor. Ancak son saldırılarda rejimin karşılık vermesi üzerine operasyon geniş alana yayıldı. Bu nedenle, son saldırıların Rusya ile koordinasyon kurulmadan düzenlenmiş olabileceği belirtiliyor.