Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İsrail İran’ın nükleer adımına savaş tehdidi ile cevap verdi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrailli yetkililer, İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ali Ekber Salihi’nin Salı günü yaptığı açıklamada, doğrudan ve dolaylı olarak savaş tehdidi altında olan ülkesinin, uranyumu zenginleştirme yeteneğini artırma yönündeki açıklamasına tepki gösterdi.

İsrail’in İstihbarat ve İletişim Bakanı Yisrael Katz konu ile ilgili yaptığı açıklamada:

“İsrail, İran’ın nükleer silah edinmesine ve uranyumu zenginleştirmesine izin vermeyecek. İran’ın uranyum artırma niyeti açıklaması, açıkça bir savaş bahanesidir. Yapılan bu açıklama, İran liderliğinin tam bir panik havası içinde olduğunu gösteriyor. Başkan Donald Trump tarafından ilan edilen yaptırımlar meyve vermeye başladı. İranlılar, ABD’nin pozisyonunu kabul edip etmeme ya da ekonomik baskı altında çökme arasında bir seçim yapmalı. Elimizde İran’da rejimi yıkabilecek gösterilere ve tepkilere dair bilgiler var. Batı’nın bu konuda cevabı net olmalıdır. İran şimdi vazgeçmezse, ona karşı bir askeri ittifak kurulacaktır” dedi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ise dün Paris’ten yaptığı açıklamada:

“İran’ın yüce lideri Ali Hamaney Pazar günü İsrail Devleti’ni ortadan kaldırmayı niyetinde olduğunu söyledi. Nükleer bombalardan bir cephanelik yapmak için uranyumun sınırsız zenginleşme kararıyla, bunu nasıl yapacağını dün (Pazartesi) açıklamış oldu. Şaşkın değiliz, ancak İran’ın nükleer silah elde etmesine izin vermeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Güvenlik Bakanı, Avigdor Lieberman ise Ali Ekber Salihi’nin bu sözlerinin “histeri belirtisi” olduğunu söyledi. Eilat’ta düzenlenen bir konferansta konşan Bakan, “İran liderliği arasında bir panik havası var. Hamaney, İran’daki kargaşa ortamından endişe duyuyor. Humeyni’nin zamanından bu yana, geçen ay hiç olmadığı kadar grev oldu. Ekonomik veriler ve hızlı ekonomik düşüş de endişe verici. Tahran’a karşı askeri seçenek hiçbir şekilde gündemimizden düşmedi” ifadelerini kullandı.