Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İsrail işgali Filistinli bisikletçinin hayallerini yıktı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Gazze Şeridi’nin güneyindeki Refah’ta 21 yaşında bisikletçi Ala Lutfi el-Dali, işgal güçlerinin kurşunları nedeniyle bir bacağını kaybetti. Fakat bu onu uluslararası bisiklet yarışlarında ülkesini temsil etme hayalinden vazgeçirmedi.

Dali sağ bacağından vuruldu. İsrail işgalinin Batı Şeria’daki gelişmiş hastanelere naklini engellemesinden sonra bacağı tıbbi sağlık ekipleri tarafından kesildi.

Dali, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada “30 Mart Cuma günü Gazze Şeridi sınırında düzenlenen barış yürüyüşlerine işgal güçlerinin saldırısında ayağımdan yaralandım” diye konuştu. Durumunun kötüleşmesine rağmen işgal güçlerinin hastaneye nakledilmesini engellediğini belirten Dali, iki hafta önce bacağının kesilmesine karar verildiğini belirtti.

Dali, o gün 3 bisikletli arkadaşı ile sınır bölgesine gittiğini fakat çatışmalara katılmadıklarını ifade ederek barış yanlısı göstericilerle birlikte olmasına rağmen İsrail askerilerinin 200 metre uzaklıktan ateş açtığını söyledi.

Filistin bisiklet takımının üyesi olan Dali, Batı Şeria hastanelerinde tedavi gören düzinelerce yaralı olduğuna işaret ederek işgalcilerin kasıtlı olarak tedavisini engellediğini vurguladı.
Dali açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Bir an için küçüklüğümden beri sevdiğim bu sporu asla yapamayacağımı düşündüm. İşgal, benim tedavi olmamı ve ayağımı kurtarmamı engelledi. Şu an bir ayağım yok. Beni hayalimden mahrum bıraktığına inanıyorlar ama hayır. Ben geri döndüm ve asla hayalimden vazgeçmeyeceğim. Tek ayakla ya da protezle; nasıl olursa olsun bu sporu yapmaya devam edeceğim.”

Protez alanında en gelişmiş ülke olan Almanya’ya gitmek istediğini söyleyen Dali, Filistin, Arap ve uluslararası çevrelere bu konuda yardımcı olmaları için çağrıda bulundu.

Dali, 15 kişilik bir ailesiyle birlikte tüm Gazze Şeridi’nde olduğu gibi iktisadi krizin yaşandığı Rafah’ta, 100 metrekarelik bir evde yaşıyor.

Dali, kısa bir süre sonra tekrar antrenmanlara başlamayı ve Filistin’i yurt dışında temsil etmeyi ümit ettiğini söyledi. Yaralanmadan önce yurtdışındaki turnuvalara katılmak için birçok davet aldığını belirten Dali, işgal güçlerinin Gazze’deki geçitlerden çıkış yapılmasını engellediğini söyledi. Dali, işgalin çok sayıda başarılı sporcuyu umutsuz ve amaçsız insanlara dönüştürmeye çalıştığını vurguladı.

İsraillilerin sporculara karşı bu girişimlerini umutları öldürme çabası olarak niteleyen Dali, işgalcilerin kasıtlı olarak sporcuları hedef aldığını ve en temel haklarından mahrum bırakıldıklarını vurguladı.

Birkaç gün önce, İsrail Yüksek Mahkemesi, ampütasyon uygulanması gereken çok sayıda yaralının Gazze Şeridi’nden Batı Şeria’daki hastanelere nakledilmesine izin verdi. Fakat İsrail hastanelerinde tedavi görmelerine izin vermedi. Filistinlilerin İsrail hastanelerinde tedavi görmesi, Filistin ve İsrailli solcu insan hakları örgütlerinin talebi üzerine verilmiş bir fırsattı. Fakat bu, mahkeme kararı ile engellendi.