Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İsrail istihbaratı, Netanyahu’nun davasına bakan Başsavcının güvenliğini artırdı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail İç İstihbarat Servisi Şin Bet, Netanyahu’nun dava tarihinin yaklaşmasıyla birlikte İsrail Başbakanı’na karşı verilen bir iddianameyi yürütmeye tam yetkili olan Avichai Mandelblit’in güvenliğini artırdı.

Polis kaynakları, Devlet Güvenlik Komitesi’nin dava dosyaları hakkında karar vermeden önce Başsavcı’nın güvenliğinin artırılması için çağrıda bulunduğunu ifade etti. Komite Yöneticisi, davanın yaklaşmasıyla birlikte Mandelblit’in korunma sorumluluğunun saldırı girişimi endişesi nedeniyle polisten alınarak Şin Bet’e devredildiğini ifade etti. Bu karar bazı Netanyahu destekçilerinin alınacak karara direniş göstereceklerinin bir kanıtı olarak gösterildi.

İsrail Cumhuriyet Başsavcılığı yeterli delil sağlanması amacıyla Netanyahu’nun iki dosyasının da tamamlanmasını talep ederek polise başvurmuştu. Kaynaklar, Savcılığın Netanyahu’nun eski basın danışmanlarından Nir Hefetz’in ailesi hakkında yeni kanıtlar sunduğu ifadesinden sonra ‘Dosya 1000’ ve ‘Dosya 2000’ olarak bilinen yolsuzluk soruşturması kapsamında yeni delillere ulaşılabileceğini ifade ederek incelenmesini talep ettiğini bildirdi.

Soruşturma kapsamındaki Dosya 1000’de Netanyahu’nun 2007 ile 2016 yılları arasında iş adamlarından “hediye” adı altında 283 bin dolar değerinde puro, şampanya, mücevher ve uçak bileti aldığı tespit edilmişti. Dosya 2000 ise Netanyahu’nun İsrailli iki büyük medya patronu; Yedioth Ahronot gazetesinin sahibi Arnon Moses ve İsrael HaYom gazetesinin sahibi Sheldon Adelson arasında gazetelerin dağıtımıyla ilgili bir anlaşma sağlamaya çalışmasıyla ilgili. Hefetz bu dosya hakkında da Netanyahu’ya karşı önemli bilgiler sağlamıştı.

Kaynaklara göre Dosya 4000’de de Netanyahu açısından öncekilere benzer suçlamalar bulunuyor. Dosya’ya göre Netanyahu, İsrail’deki en büyük telekomünikasyon şirketi Bezeq’e Ulaştırma Bakanlığı üzerinden iltimaslar tanıması karşılığında bazı taleplerde bulunuyor. Belgelere göre İsrailli haber sitesi Walla’nın da kendisi hakkında daha ayrıcalıklı haberler yapılmasıyla ilgili Bezeq’in ortağı ve Walla’nın da sahibi olan Shaul Elovitch’le anlaşmaya varıyor.

İlk iki dosyada Netanyahu’ya karşı vatana ihanet ve dolandırıcılık şüpheleri var. Ancak yeni ifadelerde hizmet vermek için rüşvet almakla da suçlanıyor. Diğerlerinden daha büyük olan bu suç hapis cezası gerektiriyor ve Netanyahu’nun siyasete dönmesini de engelliyor. Netanyahu ise davayı tüm gücüyle engellemeye çalışıyor. Kendisine karşı yürütülen soruşturmayı durdurmak için genel seçimleri hızlandırmaya çalışan Netanyahu bu konuda meslektaşlarından destek alamadı. Netanyahu’ya yakın kaynaklar İsrail Başbakanı’nın teslim olmayacağını ve bu soruşturmadan kurtulmanın başka yollarını bulacağını söylüyor.