Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İsrail kırmızı çizgileri aşarak saldırı başlattı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail, F-16 uçağının düşürülmesinin ardından, 2015’ten bu yana Rusya’nın doğrudan askeri varlığının bulunduğu belirli angajman kurallarına tabi tutulduğuna inanılan bölgede kırmızı çizgileri aşarak, Suriye’nin derinliklerindeki İran bölgelerine yönelik geniş çaplı saldırılar başlattığını açıkladı.

İsrail ordusu ilk kez bu kadar açık bir şekilde Suriye’deki İran hedeflerini vurmaya işaret ederken, Rus yetkililer, 30 yılın ardından yaşanan bir ilk olarak İsrail’e ait F-16’nın Şam’a ait uçaksavar füzeleri tarafından düşürdüğünü doğruladı.

İsrail, hava sahasına giren ve Suriye’den gelen İran’a ait bir İnsansız Hava Aracı’nı (İHA) Apaçi helikopterle imha etti. İsrail karşılık olarak İHA’nın havalandığı Suriye’deki üsse F-16’lar ile saldırı yaptı. Ancak F-16’lardan biri uçaksavar füzesi ile Hayfa yakınlarında düşürüldü. Tüm bu gelişmeler gerginliği tırmandırdı.

12 hedefe operasyon

İsrail saldırılarının, İran güçleri ve Lübnanlı ‘Hizbullah’ unsurlarının bulunduğu Doğu Humus’taki bölgeleri hedef aldığı bildirildi. İsrail savaş uçakları, başta üç adet uçaksavar füze bataryası ve dört adet belirsiz İran hedefi olmak üzere, ülkenin merkezindeki Rus ve İranlı uzmanların bulunduğu Tifor üssü de dahil, 12 İran ve Suriye hedefine yönelik ikinci bir baskın düzenledi.

ABD’den İsrail’e destek

Öte yandan, Washington, “İsrail’in kendisini savunma hakkını” desteklediğini söyleyerek, ‘İran’ın kötü amaçlı faaliyetlerine karşı koymak amacıyla’ daha büyük bir uluslararası çaba arayışı içinde olduğunu belirtti. Bununla birlikte Moskova, ‘tüm tarafları kendilerine hakim olmaya’ çağırdı. Kremlin’den yapılan açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’ya bölgede yeni bir çatışmaya yol açabilecek adımlardan kaçınma çağırısı yapıldığı belirtildi.