Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İsrail, Kudüs’te yaşayan Filistinli nüfusu yüzde 10’a düşürmek istiyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail’de Başbakan Binyamin Netanyahu’ya yakınlığıyla bilinen Ortak Siyasi Güvenlik Komitesi’nin, Eski Kudüs hariç, Doğu Kudüs’ü Filistin Hükümeti kontrolüne bırakarak Kudüs’teki Filistinli nüfusunu yüzde 10’a düşürmek için bir plan hazırladığı ortaya çıktı. Plan’ın Netanyahu’nun bilgisi dahilinde olduğu belirtildi.

Planın İsrail Parlamentosu (Knesset) üyesi bir milletvekili olan Komite Başkanı Anat Berko tarafından sunuldu. İsrail Ordusu’nda subaylık yapan Berko, “Filistin’deki mücadele alanları” hakkında yaptığı ve 15 yıl boyunca aralarında Şeyh Ahmed Yasin’in de olduğu İsrail hapishanelerindeki birçok Filistinli direniş lideriyle gerçekleştirdiği birebir görüşmelerle tanınıyor. Kudüs ile ilgili yaptığı araştırma sonucunda ise Kudüs’ün bir Arap şehri olmasını engellemek için bir proje oluşturdu.

14 Yahudi Yerleşim Birimi kuruldu

Berko, bu araştırmasını İsrail’in 1967 yılında Doğu Kudüs’ü işgal etmesi sonrası ortaya koyduğu Kudüs’ü İsrail hakimiyetinde birleştirme ilkesi üzerine kurdu. Bu kapsamda, İsrail tarafından çıkarılan bir yasayla Kudüs’ün 6 bin kilometre kare olan yüz ölçümü, Batı Şeria’da bulunan bazı kasaba ve köyler eklenerek 70 bin kilometre kareye çıkarılmıştı. İsrail tarafından yayınlanan yıllık veriye göre, Kudüs’ün iki yakasında (Doğu ve Batı Kudüs) 267 bin kişi yaşıyor. Bunların 196 bini Yahudilerden, 71 bini Araplardan oluşuyor. İsrail, Kudüs’teki Arap nüfus oranını yüzde 25’e düşürmek için 14 Yahudi Yerleşim Birimi kurmuştu.

Kudüs’ün yaklaşık nüfusu 882 bin

İsrail’in bu planı, Yahudi yerleşimcilerin, İsrail’in iç bölgelerine göç etmesi ve Filistinli nüfusun tahminlerden fazla olması nedeniyle başarısızlıkla sonuçlandı. Bugün, Kudüs’ün nüfusunun yaklaşık 882 bin olduğu tahmin ediliyor. Bu nüfusun 550 bini Yahudilerden (Yüze 63), 332 bini Araplardan (Yüzde 37) oluştuğu tahmin ediliyor. Demografi Profesörü Dali Birgula tarafından, Berko’nun araştırmasına ek olarak yayınlanan açıklamaya göre, Kudüs’ün İsrail tarafından işgal edilmesinden bu yana kentteki Yahudi nüfusu yüzde 180 oranında oranında arttı. Bu artış, durumun Yahudiler lehine seyrettiğini gösteriyor. Fakat buna karşılık, işgal yıllarında kentteki Filistinlilerin nüfusu da tehcirlere rağmen yüzde 368 oranında arttı. Yapılan tahminlere göre ise Kudüs’teki Yahudi nüfus oranı 2025 yılında yüzde 60’a, 2030 yılında yüzde 58’e gerileyecek.

Doğu Kudüs’ün tamamı tedrici olarak Filistin Hükümeti’nin kontrolüne bırakılacak

Berko, Kudüs’teki bütün Filistin mahallelerinden kurtulmalarını sağlayacak bir planla ortaya çıktı. Buna göre, Beyti Makdis (Mescidi Aksa) çevresi hariç Doğu Kudüs’ün tamamı tedrici olarak Filistin Hükümeti’nin kontrolüne bırakılacak. Filistin Hükümeti’ne devredilecek semtlerde yaklaşık 300 bin Filistinli yaşıyor. Devir gerçekleşince, Kudüs’te sadece 32 bin Filistinli kalmış olacak. Bu da toplam nüfusun yüzde 5’ini oluşturacak.

Berko, planında, Doğu ve Batı Kudüs’ü birbirinden ayıran duvarın yeniden inşa edilerek, Doğu Kudüs’te kalan Filistinlilere, bölgenin işgal edilmesinden sonra verilen vatandaşlık hakkının geri alınmasını ön görüyor.

Bu planını, geçtiğimiz Mayıs ayında Netanyahu’ya sunan Berko, Netanyahu’dan araştırmasını daha fazla geliştirmesi ve İsrailli uzmanlardan daha fazla yardım alması yanıtını almış.