Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İsrail, Kudüs’ün kuzey köylerini kuşattı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail, Kudüs’ten 11 kasaba ve köye geçişi sağlayan yola devasa bir demir kapı inşa etti. 3 güvenlik görevlisinin öldürüldüğü Kudüs’ün kuzeybatısındaki Beit Surik kasabasına giden yol da kapatılan girişler arasında.

Kudüs’ün pek çok köyü için zorunlu tek geçiş statüsünde olan bu yola yerleştirilen kapı, Kudüs’ün kuzeybatısındaki 11 kasaba ve köyün girişlerinin de kapanmasına neden oldu.

Köylerin kapatılması ise bölgede 7 Filistinlinin yaralanmasına yol açan çatışmalara yol açtı.

İsrail işgal güçleri, Tubas’ın kuzeyinde ihlallere karşı barışçıl bir yürüyüş düzenleyen topluluğa karşı göz yaşartıcı gaz kullanması sonucu 15 sivil yaralandı.

Ayrım Duvarı ve Yahudi Yerleşim Yerleriyle Mücadele Konseyi, Tubas ili ve Fetih Hareketi iş birliği ile düzenlediği yürüyüşe, çeşitli gruplardan onlarca kişi katıldı.

Ayrım Duvarı ve Yahudi Yerleşim Yerleriyle Mücadele Konseyi Başkanı Velit Assaf, “İsrail, ırkçı uygulamaları yoluyla bölgede etnik temizlik yapıyor. Filistin varlığını buradan sürmeye çalışıyor” dedi.

Diğer yandan, Tubas Belediye Başkan Vekili Ahmet el-Esad, “Bu toprak Filistinlilere aittir, işgalciler bütün araçları kullansa dahi Filistinlilerin vazgeçmesini sağlayamaz” şeklinde konuştu.