Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İsrail mahkemesi, Batı Şeria’daki yerleşim birimini yasal olarak tanıdı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail mahkemesi, işgal altındaki Batı Şeria’da, özel mülkiyete ait Filistin toprakları üzerinde inşa edilen bir Yahudi yerleşimini yasal olarak tanıma kararı aldı.

Mahkemenin hakkında karar verdiği Mitzpe Kramim yerleşim merkezi, 1990’ların sonunda Ramallah’ın yakınında, ellerinde İsrailli yetkililer tarafından tanınan tapuları olan Filistinlilere ait toprakların üzerine inşa edildi.

Filistinli toprak sahiplerinin, yerleşimcilerin topraklarından çıkarılması için İsrail yargısına başvurmasının ardından, Kudüs Bölge Mahkemesi bu yönde bir karar aldı.

Filistinliler tarafından, Yüksek Mahkeme’ye götürülerek temyiz başvurusunda bulunma hakkı olan bu karar hükmünde, “Yerleşim birimi yasal olarak kabul edilebilir. Çünkü, orada yaşayan yerleşimciler, İsrail hükümeti tarafından bu toprakların özel mülk olarak verildiğini bilmiyordu. Böylece bu toprakların meşru sahipleri oldular” ifadeleri yer aldı.

İsrail yasalarının aksine, çoğu ülke, İsrail’in 1967’de Ortadoğu savaşında işgal ettiği bu topraklarda yapılan tüm yerleşimleri yasadışı olarak değerlendiriyor.

İşgal altındaki topraklarda Yahudi yerleşim birimlerine karşı çıkan İsrailli Peace Now örgütü, mahkemenin bu kararını kınayarak, yasadışı olarak kurulan yerleşim birimi sakinlerine kanunları ihlal etme hakkı tanındığını vurguladı.

Öte yandan Ma’an Haber Ajansı’nın bildirdiğine göre, İsrail ordusu Beytüllahim’in batısındaki Doha şehrinde düzenlediği operasyonda 27 Filistinliyi tutukladı.