Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İsrail mahkemesi, Han el-Ahmer’in tahliyesine ilişkin kararı erteledi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail Yüksek Mahkemesi dün, Filistinlilerin Kudüs’ün güneybatısındaki Han el-Ahmer’den tahliye edilmesiyle ilgili nihai kararı, başka bir bölgeye taşınmasını reddettikten sonra erteledi. Bunun üzerine bölge sakinleri evlerinin yıkılması ve tahliye edilmesi kararına karşı protestolarını sürdürmeye devam etti.

İsrail Yüksek Mahkemesi, mayıs ayında evlerin ruhsatsız olduğu iddiasıyla yaklaşık 190 Filistinlinin yaşadığı derme çatma barakalar ile diğer bölgelerden gelen 170 öğrencinin eğitim gördüğü bir okulun yıkılmasına karar vermişti. Yargıçlar beş saat süren mahkeme oturumu sırasında İsrail hükümetinin konutlarına uygun insani bir alternatif sunmayan tutumunu eleştirerek hükümetin uygun bir alternatif sunması koşuluyla bölge halkının terk etmeyi kabul etmesi önerisinde bulundu. Hakimler köyün yıkılması ve sakinlerin bölgeden ayrılmasıyla ilgili kararlarına bağlı olduklarını vurguladı.

Han el-Ahmer halkını savunan ekip tahliyeyi reddederek okullarına, evlerine ve topraklarına olan bağlılıklarını vurguladı, Han el-Ahmer’deki binaların yasal olduğuna dair planların ayrıntılarını sundu. Batı Şeria’da da yürürlükte olan Ürdün Planlama ve Bina Yasası, konutların meşrulaştırılması için planların ve yapıların ayrıntılarının sunulmasına izin veriyor. Yargıdan yapılan açıklamalar Ürdün yasasına göre bölgenin işgal altında olduğunu fakat işgal güçlerine bağlı sivil idarenin kullandığı yasaya göre ayrıntılı grafiklerle yıkım kararının durdurulabileceği yönünde.

Beklendiği gibi, bölgede büyük bir yerleşim projesi hazırlanması nedeniyle İsrail Savcılığı bu teklifi reddetti ve mahkemenin Filistinlileri tahliye etme kararının uygulamasında ısrar etti.

Bunun üzerine Yüksek Mahkeme yargıçları, Han el-Ahmer ile ilgili kararın ertelenmesine karar vererek savunma ekibi ve kamu savcılığına konu ile ilgili iddiaları sunması için 5 gün mühlet verdi. Ardından hakimlerin nihai kararı vermek ya da yeni bir oturum düzenlemek için oylama yapacağı kaydedildi.

Şarku’L Avsat’ın ulaştığı bilgilere göre Han el-Ahmar köyünde yaklaşık 200 Filistinli Arap yaşıyor ve okul civar bölgelerdeki de dahil 170 öğrenciye eğitim hizmeti veriyor.

İşgal yönetimi, İsrail’in Doğu Kudüs’ten Ölü Deniz’e kadar uzanan yaklaşık 12 bin dönümlük arazinin ‘Filistinlilerden çıkarılmasını öngören’ E1 projesini uygulamak için Han el-Ahmer’deki bina ve yapıları yıkmaya çalışıyor.

Proje kapsamındaki bölgede İsrail tarafından 1953’te Necef Çölü bölgesinden zorla göç ettirilenler yaşıyor.

Filistinliler, İsrail’in bu yıkımlarla bölgedeki Bedevileri göç ettirerek Doğu Kudüs, Azariya ve Ölü Deniz’Deki Yahudi yerleşim yerlerini birbirine bağlamaya çalıştığını söylüyor.