Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İsrail mahkemesi Kudüslü Hristiyan ailenin ikametini iptal etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail mahkemesi, Kudüs Hristiyanlarından olan Atallah ailesinin oturumunu, ‘taşınma’ gerekçesiyle iptal etti.

Mahkeme, aile üyelerinin evlerini eski şehirdeki Hristiyan mahallesinden kuzeydeki Dahiye el-Berid mahallesine taşıdığı iddiasıyla ikametin iptal edilmesine ve Kudüslü ailenin sigorta ödenekleri gibi birçok vatandaşlık hakkından mahrum olmasına ilişkin kararını açıkladı.

Mahkeme, kararını İsrail’in 2014 yılına kadar Kudüs’ten 14 bin 416 Filistinlinin sınır dışı edilmesine neden olan düzenlemelerine dayandırdı. Söz konusu düzenlemelerin başında, işgal güçlerinin ‘yaşam merkezi’ olarak nitelediği yerlerde Filistinlilere ikamet verdiği iddiası geliyor. Bu iddia, belirtilen yerlerde yaşayan Filistinlilerin, Kudüs’teki işgal belediyesine belediye vergisi ile Kudüs’ün yetki alanı içindeki evin elektrik ve su bedelini ödemeleri gerektiğini içeriyor.

Yönetmelik gereğince İsrail işgal güçleri, evlerini taşıyan veya Batı Şeria ya da yurt dışına okumaya giden binlerce Filistinlinin ikametini de iptal etti.

Atallah ailesinin üyeleri, tıpkı Kudüs’teki diğer Filistinliler gibi 1967 işgalinden bu yana ‘vatanı olmayan yerleşimciler’ olarak kayıtlı.

Daha önce eski şehrin Hıristiyan mahallesinde yaşayan aile, 2007 yılında Kudüs’ün ayrılmaz bir parçası olarak bildiği Dahiye el-Berid’e taşındı. Taşınmanın ardından Ulusal Sigorta Enstitüsü’nden tüm ikamet haklarının iptalini bildiren bir mektup alan Atallah ailesi, karara itiraz ederek mahkemeye gitti.

Mahkeme, oturum iptali kararını oy çokluğuyla alırken, yalnızca Amir Yaron isimli bir üyenin karara itiraz etmesi dikkat çekti. Yaron, Atallah ailesinin Kudüs sakinlerinden olduğunu ve daimi ikamet statüsüne sahip olan İsrailliler gibi mavi kart taşıdığını savunarak, aile üyelerinin ‘yaşam merkezlerinin’ Kudüs olduğunu ve bu hakkın onlardan alınamayacağını söyledi.

Dahiye el-Berid’in statüsü

Dahiye el-Berid, Kudüs ilhak yasası kapsamında İsrail egemenliğine tabi olmayan bir bölge. Mahkeme, verdiği kararla bu bölgenin işgal edilmiş Doğu Kudüs’e ayrılan duvarın bulunduğu bölgede olduğu gerçeğini görmezden geldi. İsrail, kendi yasalarını uyguladığı bu bölgeyi kendine ait olarak görüyor. Ayrım duvarından dolayı Dahiye el-Berid sakinlerinin Batı Şeria’ya erişimi bulunmuyor. Bölge Ram mahallesi ile işgal altındaki Kudüs’ün kuzeyindeki Naveh Yakup yerleşim yeri arasında kalıyor.