Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İsrail makamları, biri milletvekili 11 Filistinliyi gözaltına aldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Ramallah: Kifah Zebun / Şarku’l Avsat

İsrail, Filistin Yasama Konseyi’nden bir milletvekili de dahil olmak üzere Batı Şeria’da 11 Filistinliyi gözaltına aldı. Batı Şeria’da yer alan Nablus’ta ise şiddetli çatışmalar patlak verdi. Aynı şekilde Kudüs’teki Şufat mülteci kampında bir konut yerle bir edildi.

Filistinli Nadi el-Esir, İsrail güçlerinin el-Halil şehrindeki İzna beldesinde Yasama Konseyi milletvekili olan Muhammed Ebu Cihişe’yi, aynı zamanda Ramallah, Kalkaliyye, Tulkarim, Cenin ve Nablus’ta 10 Filistinliyi gözaltına aldığını duyurdu.

Gözaltına alınanlar arasında özgürlüklerine kavuşan eski esirlerin de bulunduğu ifade edildi. Nablus yakınlarındaki Barkan adlı sanayi bölgesinde 7 Ekim’de ateş açtığı suçlamasıyla geçtiğimiz ay İsrail tarafından aranan Eşref Naaluh’un babası da gözaltına alındı. Ateş açma eyleminde biri kadın 2 İsrailli ölmüştü.

İsrail güçleri 7 Kasım’da Naaluh’un Tulkarim’deki Şuveyka bölgesinde bulunan evine baskın düzenledi, ancak söz konusu Filistinliyi bulamadı.

Naaluh, geçtiğimiz ay bir şirkette ofise baskın düzenleyerek, biri kadın 2 İsrailliyi öldürmüş daha sonra da mekandan kaçmıştı.

İsrail güçleri ise 1 aydan bu yana Naaluh’u ele geçirmeye çalışıyor. Bu çerçevede evine baskın düzenleyerek annesi, kardeşleri ve arkadaşları olmak üzere ailesinin tüm fertlerini gözaltına almıştı.

Aynı şekilde İsrail güçleri 7 Kasım’da da Naaluh’un evini kuşattı. İsrail’e ait keşif uçakları da bölgede uçuşlar gerçekleştirdi.

İsrail medya organları, ordunun Naaluh’u gözaltına almada bir kez daha başarısız olduğunu açıkladı.

Ancak İsrail, kuşatma ve gözaltı operasyonlarını sürdürmeye devam etti. Bu bağlamda Nablus’taki Yusuf’un Kabri adlı bölgeye baskın düzenledikten sonra bölgede şiddetli çatışmalar patlak verdi. Çatışmalar sırasında en az 20 kişi yaralandı.

Resmi bir ajans, İsrail güçlerinin yakınlardaki sokaklara gaz bombası fırlattığını duyurdu.

Nablus’taki Filistin Kızılay’ının acil yardım direktörü Ahmed Cibril yaptığı açıklamada, “Bir gencin elinde kırık var, diğer birçok kişi de şarapnel parçaları dolayısıyla ayaklarından yaralı. Yaralılar Rafidya Hastanesi’ne sevk edildi. 4 kişi alanda tedavi edildi. Birçok kişi plastik mermilerle yaralanırken, 14 kişi de baskın sırasında kullanılan göz yaşartıcı bombalar dolayısıyla boğulma tehlikesi geçirdi” ifadelerini kullandı.

Cibril, işgal güçlerinin ambulansları, tedavi edilmek için hastaneye nakledilmesi gereken yaşlı bir kadına ulaşmasını engellediklerini vurguladı.

Öte yandan yaklaşık bin Yahudi yerleşimci, İsrail güçlerinin himayesinde Yusuf’un Kabri bölgesine baskın düzenleyerek Telmudi ayinlerini gerçekleştirdi.

Kaynakların İsrail ordusundan aktardığına göre çok sayıda Filistinli, yerleşimcilerin üzerlerine molotof kokteyli fırlatırken, güvenlik güçlerine de ateş açtı.

Yusuf’un Kabri bölgesi, Filistin Yönetimi’nin tam kontrolü altında bulunan Batı Şeria’nın “A” bölgesinde yer alıyor. Ancak İsrail ordusu, Yahudi yerleşimcilerin bu alana gelerek dua etmelerine izin veriyor.

Yusuf’un Kabri, Filistinliler ve İsrailliler için mukaddes ve önemli alanlar arasından yer alıyor, ancak sık sık iki taraf arasındaki gerginliğin odağı oluyor.

Zira Yahudiler, bu alanda Yusuf peygamberin bedeninden bazı kalıntıların olduğuna inanıyor, Arap tarihçiler ise bu iddiaları reddediyor.

Filistinliler ise Nablus’taki Yusuf’un Kabri’nin, normal bir mezar olduğuna ve Duveykat ailesinin fertlerinden o bölgede yaşamış bir veli olan Yusuf Duveykat’a ait olduğuna inanıyor.

Diğer taraftan Kudüs’teki işgalci belediye ekipleri, Nablus’taki Şufat Mülteci Kampı’nda bulunan bir binayı yıktı. 300’den fazla işgalci, kampa baskın düzenlerken, daha sonra alandaki bir binayı ruhsatsız inşa edildiği gerekçesiyle yerle bir etti.

Binanın sahibi Filistinli Mahmud Ceradat, “2 bin 400 metrekarelik bina, 4 kattan, 12 daireden ve bir otoparktan oluşuyordu” dedi. Ceradat, işgalcilerin, 12 kişiden oluşan 2 aileyi evlerinden kovarak binayı yerle bir ettiğini vurguladı.

Mahmud Ceradat ayrıca, işgal belediyesinin 8 ay önce binayı yıkma kararı aldığını, daha sonra davanın takibi için bir avukat tuttuklarını ve yıkma kararını ertelemeyi başardıklarını belirtti.

Filistin halkı, Kudüs de dahil birçok alanda binaların ruhsatlarını almakta güçlükler yaşıyor.