Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Knesset’te tansiyon iyice yükseldi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail parlamentosundaki (Knesset) Ortak Arap Listesi Blok’unda yer alan bazı milletvekillerinin “Yahudi ulus devlet” yasası için kınama taslağı hazırladığı ve önümüzdeki ay Birleşmiş Milletler’e (BM) sunacağı bilgisinin sızdırılması tansiyonun yükselmesine neden oldu.

İsrail’de yayın yapan “Kanal 2” televizyonunun haberine göre, Knesset’teki Arap milletvekillerinin, Filistin’in BM Daimi Temsilcisi Riyad Mansur ile ortak işbirliği yaparak Yahudi ulus devlet yasası için kınama taslağı hazırladıkları ve önümüzdeki ay BM’ye sunacakları belirtildi.

“Apartheid” yasası ifadesi

Haberde yer alan iddiaya göre, BM’den üst düzey isimlerle bir araya gelen Arap milletvekillerinin, kınama taslağının bir kopyasını teslim ederek, BM içerisinden kınama için destek istedikleri belirtildi. Arap vekillerin, görüşmeler sırasında Yahudi ulus devlet yasası için rejimin “Apartheid” (ırkçı ayrımcılık sistemi) yasası ifadelerini kullandıkları belirtildi.

Haberin devamında, bu bilgilere ulaşan kişinin İsrail’in BM Temsilcisi Danny Danon olduğu açıklanırken, Danon’un, bunun gerçekleşmesini engellemek için ABD’nin desteğiyle harekete geçtiği bildirildi.

Kanal 2’ye göre, Danon bu adımın İsrail’in itibarını zedeleyeceği ve büyük zararlara yol açacağını belirterek, Knesset Başkanı Yuli Edelstein’dan bunu engellemesini ve doğrudan müdahale etmesini istedi. Danon aynı şekilde Arap vekillerini, Filistin Temsilcisi Riyad Mansur’la yakın işbirliği içinde olmakla suçladı.

Knesset’teki bakanlar ve diğer parti milletvekilleri, Arap vekillerin kırmızı çizgiyi aştığını belirterek tepki gösterdi.

Arap vekillere tepki

İsrail Ulaştırma Bakanı Yisrael Katz gelişmeler üzerine meclisteki konuşmasında, Arap vekillerinden Gazze’de veya İsrail dışında herhangi bir yerde yaşamalarını istedi.

Katz, “Arap milletvekilleri, hem İsrail meclisi Knesset üyesi olacaklar hem de BM’de ve her yerde devlete karşı çıkacaklar, bu nasıl olabilir? Tel Aviv’deki Filistin Kurtuluş Örgütü’nün bayrakları ile gösteri yapabiliyorlar çünkü demokratik bir devlette yaşıyorlar” dedi.

“Çıkarlarımıza karşı çıkanların Knesset’te yeri yok”

İsrail Konut ve İnşa Bakanı Yoav Galant ise Arap vekillere hitaben, “İsrail meclisi Knesset’e seçilmiş üyelerin İsrail karşıtı çalışmalarda yer alması kırmızı çizgidir. Ülkemizin çıkarlarına karşı çalışanların Knesset’te yeri yok” ifadelerini kullandı.

İsrail parlamentosundaki (Knesset) Ortak Arap Listesi Bloku Başkanı Eymen Avde, kendilerine karşı yapılan açıklamalara cevap olarak, “Yahudi ulus devlet yasası ayrılığa, ayrımcılığa ve ırkçılığa ruhsat tanıyor. Biz bunu Knesset’te söylediğimiz gibi tüm dünyada da söylüyoruz. Gizli bir şey yok. Bu yasa, vatandaşlar arasındaki eşitliğe ve demokratik havaya zarar veriyor. Bu nedenle yasanın iptali için bütün cephelerle mücadele edeceğiz” dedi.

Arap milletvekillerinden Yusuf Cebbarin ise, “Netanyahu Hükümeti, uluslararası hukukun üstünde değildir. Azınlık hakları artık devletlerin iç meselesi değil, azınlık haklarının korunmasını öngören uluslararası sözleşmeler tarafından garanti altına alınan uluslararası bir meseledir. İsrail, uluslararası yasaların üstünde değil” dedi.