Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İsrail, Mescid-i Aksa’nın içinde namaz kılanları tutukluyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail işgal güçleri, Salı günü sabahın erken saatlerinde 12’si Mescid-i Aksa cami cemaatinden olmak üzere 24 Filistinliyi gözaltına aldı.

İsrail Polisi Mescid-i Aksa Külliyesi’nin yanısıra Ramallah’ta Nebi Salih’ten 5, el-Halil kentinden 3, Nablus’tan 2, Cenin’den ise 2 kişiyi gözaltına aldığını açıkladı.

İsrail Polisi açıklamasında operasyonlara devam edileceğini, gözaltıların Kudüs’teki inanç özgürlüğünü koruma amaçlı olduğunu iddia etti. Kudüs’ün tüm din ve inançlar için kutsal olduğu belirtilen açıklamada güvenlik önlemlerinin Yahudilerin de “Tapınak Tepesi”nde ibadet yapabilme özgürlüğünü korumaya yönelik olduğu ileri sürüldü. Yahudiler Mescid-i Aksa’nın bulunduğu bölgeyi “Tapınak Tepesi” şeklinde adlandırıyor.

Kudüs İslami Vakıflar İdaresi Basın Sözcüsü Firas Dibs, İsrail polisinin Mescid-i Aksa’da Kur’an-ı Kerim okuyan 12 Filistinliyi gözaltına aldığını belirtti.

Dibs, gözaltına alınan 12 Filistinlinin İsrail polisi tarafından bilinmeyen bir yere götürüldüğünü söyledi.

İsrail güçleri, işgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te hemen her gün evlere baskın düzenleyerek çeşitli iddialarla Filistinlileri gözaltına alıyor.

Filistin resmi kaynaklarına göre, İsrail hapishanelerinde 450’si idari tutuklu, 12’si milletvekili ve 300’ü çocuk olmak üzere yaklaşık 7 Filistinli bulunuyor.

Fanatik Yahudilerden Mescid-i Aksa’ya baskın

Öte yandan fanatik Yahudiler Mescid-i Aksa’nın avlusuna baskın düzenledi.

Sözcü Dibs, İsrail polisi eşliğinde 53 Yahudinin bugün Mescid-i Aksa’nın avlusuna girdiğini dile getirdi.

Siyonist radikal dinci Yahudi gruplar, içinde Kıble Mescidi ile Kubbetu’s Sahra Camisi’nin yanı sıra müze, medreseler ve büyük avlunun yer aldığı Mescid-i Aksa Külliyesi altında “Süleyman Mabedi kalıntılarının bulunduğu” iddiasıyla kazı çalışmaları yapıyor ve Harem-i Şerif’te kendilerinin de ibadet etme hakları olduğunu savunuyor.