Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İsrail, Mescid-i Aksa’ya provokatif ziyaretler başlattı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun bakan ve meclis üyelerine Mescid-i Aksa’ya giriş izni vermesinin ardından ilk ziyareti İsrail Tarım Bakanı Uri Ariel yaptı. Pazar günü Harem-i Şerif’in avlusuna giren Uri Ariel ile birlikte bölgeye giden Yahudi sayısı 77’ye yükseldi.

Yahudi Evi Partisinden milletvekili Ariel, Mescid-i Aksa avlusunun Yahudi Heykeli sahasının bir parçası olduğunu iddia etti. Ariel, İsrail korumaları eşliğinde bir grup Yahudi ile Mescid-i Aksa’nın avlusuna gelerek bütün Yahudilere buranın kendilerine ait olduğunu göstermek için ziyaret etmeleri çağrısında bulundu.

Bölgenin ateşini yükseltecek hamle

Bu ziyaretin bitiminden dakikalar sonra Likud Partisi üyelerinden Sharren Haskel’de Mescid-i Aksa’ya gelerek bölgenin Yahudi kültür ve mirasının somutlaşmış hali olarak gördüğünü ifade etti.

Netanyahu geçen hafta İsrailli milletvekillerinin 3 ayda 1 kez olmak üzere Mescid-i Aksa’ya girmelerine izin vermiş, İsrail Meclisi Basın Ofisi de Aksa’ya girmek isteyen milletvekilleri için uygulanacak ayrıntılı talimatları Perşembe günü duyurmuştu. Buna göre, bölgeyi ziyaret edeceklerin 24 saat önceden parlamento ve polise bildirmeleri istendi.

Baskın gibi ziyaret

Ariel’in başını çektiği bir grup Yahudi geniş güvenlik önlemleri altında geleneksel Yahudi kıyafetleriyle Mesid-i Aksa’ya baskın bir ziyaret düzenledi.

Bu provokatif ziyaretler Filistinlileri kışkırtırken, Filistin Hükümeti Vakıf ve Diyanet İşleri Başkanı Şeyh Yusuf Edais, Mescid-i Aksa’ya yapılan bu ziyaretleri kınadı. Edais yaptığı açıklamada bu baskınların yenilenmesinin milyonlarca Müslümanın duygularıyla oynayan tehlikeli bir adım olduğunu söyledi ve İsrail’in her gün yaptığı ihlallere bir yenisini daha eklendiğini vurguladı.

Şeyh Yusuf Edais’den çağrı

Şeyh Yusuf Edais, başta Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) olmak üzere konuyla ilgili tüm uluslararası kurumları Hz.İbrahim ve Aksa camilerinin başına gelen olaylarla ilgili çağrıda bulundu.

Filistin tarafından tepki

Öte yandan İslami Vakıfları ve Mescid-i Aksa Dairesi, bu ziyaretlerle meydana gelecek gerilimden İsrail parlamentosu ve işgal yönetiminin sorumlu olduğunu ifade etti. Filistin Enformasyon Bakanlığı bu baskınları Hristiyan ve Müslümanlara ait mekânlara karşı bir terör ve tahrik eylemi olduğunu söylerken burada namaz kılan, itikâfa giren müminlere karşı düşmanlık olduğunu belirtti. Bakanlık aynı zamanda bu ziyaretlerin Mescid-i Aksa’yı yıkmaya yönelik bir çağrı olduğunu ifade etti.