Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İsrail, Mısır’dan Gazze’deki esirlerinin iadesi için arabuluculuk yapmasını istedi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Tel Aviv’de bulunan kaynakların aktardığı bilgiye göre, Kahire’ye gelen ve Mısırlı yetkililerle bir araya gelerek saatlerce görüşen İsrailli heyet, Gazze Şeridi’ndeki İsrailli esirlerin iade edilmesi için Mısır’dan arabuluculuk yapmasını istedi.

Kaynaklar, İsrail gündeminin, Gazze’deki İsrailli esirler sorunuyla meşgul olduğu ve bu çerçevede gerçekleştirilecek müzakerelerde iyi bir ilerleme kaydedilebilmesi için şuanda yaşanan uzlaşı atmosferinden yararlanmak istediğini belirttiler. İsrail Başbakanı Netanyahu’nun tutsaklarla ilgilenen temsilcisi Lior Lotan geçtiğimiz ağustos sonlarında görevinden istifa etmişti. Şuana kadar da herhangi bir göreve getirilmedi. Kayıp iki askerin aileleri, oğullarını ihmal etmekle suçladıkları İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu karşıtı bir kampanya başlattılar.

Öte yandan siyasi kaynaklar, Netanyahu’nun esirlerin iadesini istemek için, Hamas Siyasi Büro Başkan Yardımcısı Salih Aruri başkanlığındaki Hamas heyetinin, Kahire’de bulunuyor olmasında istifade etmek istediği iddialarını yalanladılar.

Hamas’ın elinde İsrail’in resmen ölü olarak kabul ettiği iki askerin olduğu biliniyor. Askerlerden biri Etiyopyalı bir Yahudi, diğer ise İsrail vatandaşı bir Arap.

Öte yandan Hamas, İsrail’in Şalit anlaşmasında serbest bıraktığı ve sonrasında tekrar tutukladığı esirleri bırakmasını istemiş, ancak, İsrail bu durumu reddetmişti.