Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İsrail Batı Şeria’da savaşa mı hazırlanıyor? | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail Kara Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Kobi Barak, “Savaş hiç olmadığı kadar yakın’’ ifadelerinden sadece birkaç saat sonra Batı Şeria’da bir hareketlilik gözlemlendi. Sınır muhafız birliklerine bağlı yedek kuvvetler muhtemel savaş ihtimaline karşı Batı Şeria’daki yerlerini aldı. Bölgeye konuşlandırılan askerlerin önümüzdeki savaşta olası bir aksaklık durumunda cephelere sevk edilmesi düşünülüyor. İsrailli Komutan ayrıca Hizbullah lideri Hasan Nasrallah’ın öldürüleceğini söyleyerek tehditte bulundu.

İsrail Askeri kaynaklarından yapılan açıklamada, Ordu güçlerinin sınır muhafız birliklerine bağlı yedek kuvvetlerinin koordineli bir şekilde bölgedeki yerlerini aldığını kaydetti.

İsrailli kaynaklar, söz konusu hareketliliği, bölgede herhangi olağanüstü bir durumda veya aşırıcıların savaş tehdidi karşısında harekete geçme ve olayları kontrol altına almak için askeri birliklerin takviye edilmesi şeklinde açıkladı.

“Tüm Batı Şeria kontrol altına alınabilir”

Askeri bir kaynak ‘’Olası bir savaşın patlak vermesi durumunda oluşabilecek boşluğu doldurması için güvenlik güçleri bölgeye sevk edildi. Olağanüstü bir durumda veya şiddet eylemlerinde belki de tüm Batı Şeria kontrol altına alınabilir. Eğitimlerini tamamlayan sınır muhafızlarına bağlı yedek kuvvetler dün Batı Şeria’da görev başına geçti’’ dedi.

Aynı kaynağa göre, yedek kuvvetler birliliği Batı Şeria’nın tamamında ilk kez görev alacaklar. Yedek kuvvetlerin içerisinde 700 kadar asker bulunuyor. Bu birlikler en son 2014’ün yazında çıkan çatışmalarda ve Kudüs’ün Doğusunda işgalci güçlerin yaptığı son müdahalelerde görev almış.

“Operasyon Nasrallah’ın ölümüyle son bulacak”

İsrail Kara Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Barak, “Tüm taraflar, 2006’da yaşanan İkinci Lübnan Savaşı öncesi olduğu gibi, bir savaş tehlikesinin oldukça yakın olduğunu konuşuyor. Olası bir savaşta yapılacak kara operasyonu erken başlayacak, ayrıca öncekilere göre daha kapsamlı, daha yıkıcı olacak ve Hasan Nasrallah’ın ölümüyle son bulacak. Şahsi kanaatime göre eğer bu savaşta Hasan Nasrallah’ı öldürebilirsek kesin zafere ulaşabiliriz’’ dedi.

“Operasyon geniş kapsamlı olacak”

Önceki gün basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Barak sözlerini şöyle sürdürdü, “Önümüzdeki savaşta karadaki manevranın daha hızlı ve daha geniş kapsamlı olacağını düşünüyoruz. Bunun sebebi İsrail’e yönelik tehlikenin giderek artmasıdır. Bu tehlikenin ortadan kaldırılması adına çok taraflı bir savaşta karadaki manevra gücü önemli hatta belki de belirleyici bir rol üstlenecek.’’

İsrailli Komutanın değerlendirmesine göre, İran’da askeri tatbikatlara katılan ve Suriye’deki iç savaşta sahada daha aktif olan Hizbullah eskisine nazaran daha çok tehlikeli bir konumda bulunuyor.

İsrail olası savaşta 3 cephenin açılacağını varsayıyor

İki taraf arasında süregelen çatışmaların yanı sıra en az iki cephenin daha açılacağı öngörülüyor; Suriye ve Lübnan sınırı. Ayrıca Hamas hareketiyle yaşanan gerginlikten dolayı bir üçüncü cephe de Gazze’de açılabilir. İsrail Ordusu, İsrail saldırısı sırasında savaşçıları ve silahları gizlemek için Hizbullah’ın da tüneller kazdığını varsayıyor.