Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İsrail Ordu Sözcüsü ile iletişime geçmekle suçlanan Lübnanlıya ceza | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail Ordu Sözcüsü Avichay Adraree ile ileitşme geçmeye çalışan Lübnanlı hakkında 10 yıl ağırlaştırılmış ceza verildi.

Lübnan Birinci Askeri Soruşturma Hakimi Riyad Ebu Ghaida, Mustafa M. adlı tutuklu hakkında İsrail’le bağlantı kurup onlara bilgi akışı sağlama suçlaması ile 10 yıl ağırlaştırılmış hapis cezasına hükmetti. Dosya, askeri mahkemeye sevk edildi.

Tutuklu gencin, işgalci İsrail’in Ordu Sözcüsü Avichay Adraee ile sosyal medya hesabı üzerinden iletişime geçtiği, ona yakın olmaya çalıştığı ve fikirlerini beğendiği ortaya çıktı. Bu durum, Hakim Ghaida tarafından verilen iddianamenin gerçekliğini ortaya koydu.

Yazışmalarında, “güzel ülke İsrail ile barışı desteklediğini” belirten Mustafa M., “Ben güneydenim. Yeterince anladın.” yazdı. Sözcü Adraee ise kendisine cevap vermedi.

İddianamenin içeriğine göre, tutuklanan genç adam, Messenger uygulaması üzerinden bir İsrailli kadın subayla da İngilizce diyaloğa geçti. Genç, subayla arkadaşlık kurmak istediğini, İsrailli arkadaşlar edinmek istediğini, elinde Lübnan hakkında İsrail’in işine yarayacak bilgiler olduğunu söyledi. Ancak subay sadece “Ne istiyorsun?” sorusuyla yetindi ve kendisine başka bir cevap yazmadı.

Lübnan İç Güvenlik Güçleri Bilgi Birimi, bu görüşmeleri takiben 20 Haziran’da genci tutukladı. Sorgu esnasında maddi durumunun kötü olduğunu belirten genç, iş bulamadığını, özellikle de kamuda görev yapmak için bu yola başvurduğunu itiraf etti.