Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İsrail ordusu Filistinli gazetecilere orantısız şiddet kullandı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Ramallah: Kifah Zebun/Şarku’l Avsat

Filistinli Gazeteciler Sendikası, İsrail ordusunun, Filistinli ve uluslararası gazetecilerin Batı Şeria’daki Ramallah kentinde düzenledikleri gösteriye şiddet kullanarak müdahale ettiğini açıkladı.

Sendika tarafından yapılan açıklamada, Kalandiya askeri kontrol noktası yakınlarında düzenlenen gösteriye katılan onlarca gazetecinin İsrail ordusu tarafından atılan gaz bombasından etkilendiği belirtildi.

Sendikanın bildirdiğine göre, Uluslararası Gazeteciler Federasyonu ile işbirliği içinde düzenlenen gösteri, İsrail’in federasyon tarafından verilen basın kartına saygı duymasını, Filistinli gazetecilerin hareket özgürlüğünü kolaylaştırmasını ve onlara yönelik ihlalleri durdurmasını talep ediyordu. Gösteri sırasında, Sendika Başkanı Nasır Ebubekir omzuna atılan bir gaz bombası nedeniyle yaralandı ve Sendika Genel Sekreterliği üyesi Menal Hamis ise gazdan ciddi derecede etkilendi ve tedavi için hastaneye kaldırıldı.

Ebubekir, İsrailli “savaş suçlularının” gazetecilere karşı suç işlemeleri nedeniyle hesaba çekilmeleri ve cezasız kalmamaları çağrısında bulundu ve şöyle dedi: “Bugün uluslararası ve Filistinli gazetecilere yönelik bu saldırı, İsrail’in gazetecileri hedef tahtasına koyduğunu ve gazetecilere karşı muamelede hiçbir etiği dikkate almadığını doğruluyor.”

Söz konusu açıklamada Uluslararası Gazeteciler Federasyonu Başkanı Philip Lorient’in şu ifadelerine yer verildi: “İsrail güçlerinin gösteride gazetecilere saldırması İsrail’in iddia ettiği demokrasinin sahte olduğunu yansıtıyor. Filistinli gazeteciler, İsraillilerin iddia ettiği gibi terörist değil, aksine saygı duyulması ve zarar görmemesi gereken gazetecilerdir.”

Gösteri, Filistin topraklarında ilk kez dün ve bugün düzenlenen Uluslararası Gazeteciler Federasyonu Yürütme Kurulu toplantılarına denk geldi. Filistinli Gazeteciler Sendikası, Cuma günü, İsrail’i heyetlerin Filistin topraklarına girişini yasaklayarak Uluslararası Gazeteciler Federasyonu Yürütme Kurulu toplantısını engellemeye çalışmakla suçladı.