Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İsrail ordusu: Gerçek mermi kullanmaya devam edeceğiz | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail ordusu, cuma günü 17 Filistinli göstericinin öldürülmesinin ardından artan eleştirilere rağmen ‘ateş açma’ politikasında değişiklik yapmayacaklarını açıkladı.

İsrail ordusunun Gazze Şeridi sorumlusu olan Güney Komutanlığı yetkilisi tarafından yapılan açıklamada “Cuma günü olduğu gibi Gazze’deki göstericilere karşı müdahalelerimize devam edeceğiz” denildi.

Sınır boyuna yerleştirilen keskin nişancıların geri çekilmeyeceğini vurgulayan Yetkili askerlerin birincil görevinin göstericilerin sınır şeridindeki tellere yaklaşmasını engellemek olduğunu söyledi.

‘Hiçbir tehdit oluşturmayan Filistinlilerin, İsrail ordusu tarafından açılan ateş ile öldürülmeleri’ iddialarını inceleyeceklerini belirten Yetkili ‘cuma günü öldürülenlerin 10’unun terör eylemcisi olduğu’ yönündeki iddialarını sürdürdü.

Hamas yaptığı açıklamada ölenlerin 5’inin Hamas’a bağlı olduğunu bildirmişti.

İsrail ordusu pazar akşamı Gazze Şeridi’nden İsrail’e sızmaya çalışan 3 Filistinliyi gözaltına aldıklarını duyurdu.

Gazze’den İsrail’e sızan bir diğer silahsız Filistinli de gözaltına alınırken cuma gününe göre bölgede durum sakinleşti.

Gösterilerin hafta sonunda güçlü bir şekilde devam edeceğini ön gören İsrail ordusu keskin nişancılara ek olarak Gazze Tugayı’nı güçlendirmek için takviye yapmaya devam ediyor.

İsrail hükümetinin Filistin topraklarındaki faaliyetlerinin koordinatörü General Yoav Mordechai, Facebook sayfasından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“İsrail sakin olmayacak. İsrail, Gazze Şeridi’ni tekrar ele geçirene ve İsrail’de tutulan iki askerimizin cesedi cenaze törenlerinin yapılması için bize verilene kadar Gazze halkı da huzura kavuşamayacak.”

Mordechai, Gazze halkına yönelik yaptığı çağrıda da Hamas’ın ölen çocuklar için ağlama hakkı olmadığını söyledi. Ölenlerden ikisinin üzerinde silah olduğunu ve Hamaslı terör eylemcileri olduğunu öne sürdü.

Gazze’yi kontrol eden Hamas’ın halkı ve ölüleri umursamadığını belirten General, Filistinlilere ait cesetlerin İslami usullere göre gömülmesini de engellediklerini iddia etti.

Gazze’de gerçek mermi kullanan İsrail ordusuna yönelik eleştiriler artarken İsrail devletinde gözlemci olarak görev yapan emekli Yargıç Yusuf Sabira’nın bir yıl önce ‘İsrail ordusunun sivil ayaklanmasına karşı hazır olmadığı’ konusunda güvenlik kurumunun başkanlarını uyardığı ortaya çıktı.

Yargıç’ın İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman ve güvenlik kurumunun başındakilere mart 2017’de sunduğu bir raporda çok sayıda sivilin Gazze Şeridi, Batı Şeria ve hatta Suriye’den İsrail’e girmesi halinde ordunun göstericilerle başa çıkmak için gerekli hazırlıklara sahip olmadığını belirtti.