Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İsrail ordusu kamuoyunu etkilemek için bir çember oluşturuyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail gazetesi Haaretz’in ordu muhabiri Amos Harel, İsrail ordusunun bu yılın başında “bilinç çemberi” adı verilen yeni bir departman açtığını aktardı. Harel, Departman Genelkurmay Başkanlığı Operasyon Şube Müdürlüğü’nün şubesi olduğunu bildirdi.

Yeni departman yabancı ordular, diplomatlar, yabancı medya ve kamuoyu ile yapılan tüm “esnek” aktivitelere bir askeri çatı olacak.

Yapılan bu değişim, İsrail ordusunun eylemlerine karşı Batı ülkelerinin tavrını etkilemek için yapılan İsrail diplomasisinin bir parçası olarak gerçekleştirildi. Bu fikir aynı zamanda başkalarının “farkındalığını” arttırmayı hedefliyor.

İsrail Genelkurmay Başkanı Gadi Eisenkot, İsrail ordusu stratejik belgesinde de bahsedilen farkındalık mücadelesine dikkat çekti.

Eisenkot’un mesai arkadaşı olan Albay Gabi Siboni, Ulusal Güvenlik Araştırmaları Enstitüsün’de farkındalık çalışmalarına dair bir makale yayınladı.

Siboni, makalesinde İsrail ordusunun bilinçlendirme faaliyetlerini artırdığını “Büyük bir güç oluşturdu, konsept ve teknolojik araçlar geliştirdi” şeklinde ifade etti.

Albay Siboni’ye göre, yeni departman “teknolojik gelişme, çeşitli hedef kitlelere odaklanan birçok çabanın aktifleşmesini sağlıyor ve aslında klasik savaş alanları için ek bir savaş alanı yaratıyor.”