Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İsrail polisi, Yahudi yerleşimcileri Aksa’ya soktu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İşgalci İsrail polisi, dün, Ürdün İçişleri Bakanı Galip Zubi’nin Harem-i Şerif’e yaptığı ziyaretten hemen önce Mescidi Aksa’nın batı kapısından avluya onlarca yerleşimciyi sıkı koruma altında girmesine izin verdiğini açıkladı.

Aksa’ya ziyareti sırasında yaptığı açıklamada Bakan Zubi şunları kaydetti; “ İşgal altında ki Filistin topraklarına yapılan bu ziyaret, Ürdün Kralı, hükümeti ve halkı olarak, 1967 sınırlarında Başkenti Kudüs olan Filistin Devleti’ne desteğin bir göstergesidir”

Ürdünlü Bakan, Aksa’nın avlusuna girmeden hemen önce İsrail Polisi Özel Birlikleri ve Hızlı Müdahale Güçleri kapılarda konuşlanarak Hasidik Yahudilerin Aksa’ya girişini sağladı.

İslam Vakıfları Basın ve Halkla İlişkiler sorumlusu Firas Din, 48 yerleşimci ve 7 görevli, grup halinde İşgal polisinin sıkı korumasıyla caminin çeşitli yerlerini gezdi. Giriş sırasında Yahudi rehberler “Tapınağın” ve yer işaretlerinin açıklamalarını yaparken, bir grup yahudi Aksa avlusunda dualar gerçekleştirdi. İsrail polisi, Mescid-i Aksa’ya namaz kılmak için gelenlerin pasaportlarını kontrol etme bahanesiyle kapıda tutarak girişi kısıtlamayı sürdürdü.

Mescid-i Aksa’ya Cuma ve Cumartesi günü, İşgalci İsrail Polisi tarafından günlük olarak zaman ve mekan ayrımı planı uygulamaya çalışarak ihlal ve baskınlarına devam ediyor.

Bir yahudi örgütünün yayınladığı verilere göre, Aksa’yı 2017 yılında, 25 bin 628 yerleşimci ziyaret etti.