Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İsrail raporu: Abbas, ABD ile ilişkilerin düzelmesi için bedel istiyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın ABD Başkanı Donald Trump ile görüşmek için siyasi bir bedel ve mevcut ABD müzakere heyetinin görevden alınmasını şart koştuğu iddia edildi.

İsrailli bazı kaynaklar, Trump’ın Abbas’ı bu ay içinde yapılacak Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) kendisiyle görüşmesine ikna etmesi için arabuluculardan yardım istediğini belirtti. Kaynakların verdiği bilgiye göre, Trump, Filistin-ABD ilişkilerinin düzelmesi ve müzakerelerin yeniden başlatılması için Mısır ve Ürdün’den Abbas’a baskı yapmalarını istedi.

Abbas’ın talepleri

Kaynaklara göre Trump, 20 Eylül’de BM’de Abbas ile görüşmek için çağrıda bulundu. Fakat Abbas, bu fikrin incelenmesini gerektiğini söyleyerek, Trump’ın müzakereler için kurduğu heyette yer alan ABD’nin İsrail Büyükelçisi David Friedman, Uluslararası Müzakereler Özel Temsilcisi Jason Greenblatt ve Trump’ın damadı ve danışmanı Jared Kushner de dahil mevcut isimlerin hepsini görevden alınmasına istedi. Abbas tüm bunlara ek olarak, Trump’ın siyasi olarak taviz verebilmesi veya İsrail’in daha önce verdiği zararların karşılığında makul sayılabilecek bir tazminatın kendilerine ödenmesini talep etti.

Abbas daha önce Greenblatt’ın görevden alınmasını istemişti

İsrail’de yayın yapan bir gazetenin haberine göre Abbas daha önce Greenblatt’ın görevden alınmasını özel olarak talep etmişti. Gazete, Abbas’a yakın bir yetkilinin, müzakerelerin ve barış sürecinin sürdürülmesine ön koşul olarak Mısır’ın ABD’li elçiyi Ortadoğu’dan bir elçi ile değiştirilmesini talep ettiklerini belirtti.

Filistin tarafsız bir isim istiyor

Filistinli yetkili, Greenblatt’ın son makalesinin, ABD yönetiminin ve kendisinin Filistinlilerin meşru taleplerini tamamen ortadan kaldırarak İsrail lehine olan tutumunu açıkça ortaya koyduğunu belirtti.

Yetkiliye göre, Abbas ve Trump gizli bir görüşme yaparak, Filistinlilerin müzakere masasına dönüşü, Filistin Devlet Başkanı’nın ABD yönetimine yaptığı boykotu sona erdirme ve Greenbaltt’ın yerine objektif birinin getirilmesi konularını görüştü.

Süreç ne zaman başlayacak?

İsrail basınına göre Trump yönetimi, Filistinli yetkililere ‘Yüzyılın Anlaşması’nın uygulamaya konulması için tarih olarak ABD’de yapılacak kasım ayı seçimlerinin sonrasını gösterdiği hatta İsrail’de erken seçim olursa bu sürenin 2019 sonrasına kadar uzayabileceğini bildirdiği kaydedildi.

Kaynakların aktardığına göre, Abbas ile görüşme talebi, Mısır ve Ürdün arasında mekik dokuyan ve Trump’a yakınlığıyla bilinen Ron Lauder tarafından yapıldı.

Konuya ilişkin Şarku’l Avsat’a açıklama yapan Filistinli bir kaynak, “Trump’ın öncelikle Kudüs’le ilgili kararından geri adım atması gerekir. Doğu Kudüs’ün Filistin’in başkenti olarak tanınmasını tazminat olarak kabul ediyoruz. Bu olmadan ona (Trump) görüşme hediyesini bahşetmeyeceğiz” diye konuştu.