Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İsrail sağı, yeni Genelkurmay Başkanı adayına karşı kampanya başlattı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman’ın, yeni Genelkurmay Başkanı’nı atamak için ön görüşmelere başlamasıyla birlikte, İsrail sağı, ismi başkanlık için en güçlü adaylardan biri olarak geçen General Yair Golan hakkında, daha önce sarf ettiği insancıl sözler nedeniyle karşıt kampanya yürütmeye başladı.

Golan, eski Genelkurmay Başkanı yardımcılarından biriyken mevcut Genelkurmay Başkanı Gadi Eizenkot’un göreve başlamasından önce 18 günlüğüne bu göreve vekalet etmişti. İsrail sağı ise Golan’a karşı birçok kez eleştirilerde bulunarak, 4 Nisan 2016 tarihinde yaptığı bir açıklama nedeniyle ordudan uzaklaştırılması gerektiğini savunmuştu. Golan, söz konusu tarihte düzenlenen bir Holokost programında yaptığı açıklamada, İsrail’de de, Nazilerin Yahudilere yaptığı uygulamalara benzer uygulamalar olduğunu ifade ederek, aşırı sağın tepkisini çekmişti.

“Holokost’u anmak bizi derinlikli düşünmeye itmelidir”

Açıklamasında, Holokost’un Avrupa’da 70 yıl önce yaşanan bunalım ortamında meydana geldiğine işaret eden Golan, “Bugün 2016 yılında benzer şeyleri İsrail’de görmek üzücü” diyerek, sözlerini şöyle sürdürmüştü; “Holokost’u anmak bizi liderlerimizin sorumlulukları ve topluma dair derinlikli düşünmeye itmelidir. Nefret söylemi ve korku salmak basit. Ahlaki çöküntüye götüren şiddet ve nefret söylemine karşı mücadele etmeliyiz.”

Başka bir açıklamasında da, bilinçsizce İsrail askerlerine doğru yaklaşan bir kadını tehlikeye atmaktansa kendi askerlerini tehlikeye atmayı tercih ettiğini belirterek, “Hoyratça silah kullanımı ve silah kullanma usulüne aykırı davranışlar, İsrail’in kuruluşundan beri uğraşmak zorunda kaldığı sorunlar olmuştu” şeklinde konuşmuştu.

İsrail sağı, Golan’ın bu açıklamalarını bir Genelkurmay Başkanı’nın dile getirmemesi gerektiğini savunuyor. Yakınlarını kaybetmiş çok sayıda sağ eğilimli İsrailli aile, Başbakan Binyamin Netanyahu ve Savunma Bakanı Liberman’a dilekçeler göndererek, “Askerleri tehlikeye atmaya hazır olduğunu söyleyen bir generalin Genelkurmay Başkanı olmasına itiraz ettiğini” bildiriyor.

Liberman, generalini savunmak zorunda kaldı

Aşırı sağcı örgütler, Golan’ın Genelkurmay Başkanlığı’na karşıt bir kampanya başlatınca Liberman, generalini savunmak için bir açıklama yapmak zorunda kaldı.

Liberman, söz konusu açıklamasında, “Yair Golan, İsrail’in birçok savaşına katılmış ve düşmana karşı zafer kazanmak için fedakarlık yapmıştır” dedi.

İsrail Genelkurmay Başkanı Eizenkot, 2019 yılı başında 4 yıllık görev süresini tamamlayarak emekliye ayrılacak. Eizenkot’un yerine ismi geçen en güçlü 4 aday arasında Golan da bulunuyor. Diğer adaylar ise Genelkurmay Başkanlığı’nda görev yapan Aviv Cohafi, Nitsan Alon ve İyal Alon.

Savunma Bakanı Liberman, adayları yakından tanımak için geçtiğimiz günlerde 4 adayla toplantı düzenlemişti. Adayların her birinin öne çıkan özellikleri var. Başbakan’ın Netanyahu’nun da önümüzdeki günlerde adaylarla toplantı yapması bekleniyor. İsrail yasalarına göre, Savunma Bakanı’nın Genelkurmay Başkanlığı için seçtiği iki adayın ismi parlamentoya sunularak, parlamentonun onayından sonra atama yapılıyor.