Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İsrail, Şam yakınında bulunan ‘İran silah hattına’ saldırı gerçekleştirdi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail dün sabah, roket ve bombalar kullanarak Şam kırsalındaki el- Kutayfe bölgesine bir saldırı gerçekleştirdi. Saldırılarda İran silah hattı hedef alındı. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin (SHOR) bildirdiğine göre, İsrail bombardımanı, Kutayfe bölgesindeki rejim güçleri ve müttefiklerinin yanı sıra Lübnan Hizbullah’ına ait silah depolarını hedef aldı. Söz konusu bölgelerin hedef alınması art arda patlamalar ve yangınlar çıkmasına neden oldu.

İsrail, daha önce Suriye topraklarının İran için üsler kurmasını veya rejimi destekleyen Lübnanlı Hizbullah grubuna silahları taşınmasını önleme sözü vermişti. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, bir muhabirin söz konusu baskınlar hakkında sorduğu sorulara, “İsrail’in politikası, Hizbullah’ın ‘oyunun kurallarını değiştiren silahları’ Suriye dışına taşımasını önlemektir” şeklinde cevap verdi.

Ruslar, Hmeymim ve Tartus üslerine SİHA’larla yapılan saldırıda ABD’nin rolünde şüpheleniyor

Öte yandan, Rusya Savunma Bakanlığı, bir ABD keşif uçağının, Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) kullanılarak saldırı yapıldığı gün, Hmeymim ve Tartus üsleri üzerinde dört saat boyunca uçtuğunu açıkladı. ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, dün Rusların iddialarına cevap verdiği açıklamada, ABD yada koalisyonun Suriye’deki Hmeymim Rus üssüne gerçekleştirilen saldırıya karıştığına dair iddiaları reddetti.