Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İsrail Savunma Bakanı Liberman: ‘Şalit Anlaşması’ndaki hatayı tekrar etmeyeceğiz | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman, 2011 yılında Hamas’la gerçekleştirdiği, beş yıl rehin tutulan Onbaşı Gilad Şalit karşılığında binden fazla Filistinli tutuklu ve hükümlünün serbest bırakılması anlaşması sırasında meydana gelen hatanın tekrarına izin vermeyeceğini açıkladı.

Liberman, İsrail’in Hamas’ın rehin tuttuğu iki İsrail vatandaşı ve iki İsrail askerini serbest bırakması karşılığında, Filistinli mahkumları serbest bırakmayacağını söyledi.

İsrailli esir askerlerin kurtarılması konusunda koordinatör olan ve onları Gazze Şeridi’nden geri getirme konusunda Başbakan Netenyahu’nun temsilcisi Lior Lotan’ın istifası üzerine açıklamalarda bulunan Liberman, Gazze’deki kayıp askerlerden Oron Şaul ve Hadar Goldin’in ailelerinin eleştirilerini anladığına dikkat çekerek, Lotan’ın bu konudaki çabalarına dikkat çekti.

İsrail, Gazze Şeridi’ndeki son savaş sırasında iki askerinin öldürüldüğünü ve Hamas’ın öldürülen bu askerlerin cesetlerini elinde tuttuğunu söylüyor. Fakat, Hamas bu konuda bilgi vermeyerek, Gazze’ye sızan, Filistin kökenli Bedevi Hashem el-Sayyid ve Etiyopyalı kökenli Yahudi İbrahim Mengistu’yu tutukladığını açıkladı.

Hamas’ın elindeki Gazze Şeridi’nde kaybolan İsrail askerleri ve sivillerin geri dönüşü konusundaki kişisel kararlılığını tekrar eden Liberman, “Şalit anlaşmasında yapılan 1027 katil ve teröristin serbest bırakılması gibi bir hatanın tekrarına izin vermemeliyiz. Şalit anlaşmasıyla serbest bırakılanlardan 202 kişinin, terör saldırılarına karışmaları sebebiyle yeniden yakalandığı ve içlerinden 111 kişinin de doğrudan veya dolaylı yoldan 7 İsraillinin öldürülmesiyle ilgisi olması sebebiyle İsrail hapishanelerinde olduğunu hatırlamak gerekir. İsrail Devleti’nin sınırlarını açıkça çizip, onlara İsrail’in güvenliğini zedeleyecek şekilde taviz vermeye niyetimiz olmadığını açıkça belirtmek için düşmanlara karşı güçlü durmamız gerekir” dedi.

Liberman açıklamalarının ardından, Gazze’deki kayıp İsrail askerlerinin aileleri tarafından yoğun eleştirile maruz kaldı.

Kayıp asker Oron Şaul’un annesi, “Savunma Bakanı Liberman, açık bir şekilde kayıp askerlerden vazgeçmeye, onları ihmal edip terketmeye ve sessiz çoğunluğun çocuklarını savaşa göndermesini önlemeye teşvik ediyor” dedi.

Hadar Goldin’in ailesi de, Liberman’ın his ve duygularını kaybettiğini söyleyerek, askerleri Gazze’den geri getirmek için herhangi bir adım atmadıkları için onu ve İsrail hükümetini başarısız olmakla suçladı.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’in, Gazze’deki kayıp İsrail askerlerinin aileleriyle İsrail’e bir araya gelip toplantı yapması planlanıyor.