Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İsrail: Esed rejimine ait 12 nokta vuruldu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail ordusu Suriye’de İran’a ait insansız hava aracı düşürdüğünü açıkladı. Ardından Suriye tarafından fırlatılan bir füzenin İsrail F-16’sı düşürdüğü bildirildi.

İsrail ordusu tarafından konuya ilişkin olarak yapılan açıklamada, savaş uçaklarının Suriye’de, Esed rejimine ait 3 hava savunma bataryası ve İran’a ait 4 askeri noktanın da aralarında bulunduğu 12 hedefi vurduğunu duyurdu. Vurulan askeri noktaların İran’ın Suriye’deki askeri hazırlıklarının bir parçası olduğu belirtildi.

Açıklamada, “Savaş uçaklarımızın gerçekleştirdiği operasyonlar esnasında Suriye topraklarından İsrail’e füzeler fırlatılması nedeniyle alarm verilmiştir” denildi.

İsrail Ordusu sözcülerinden Jonathan Conrikos, bu gelişmelerden önce resmi twitter hesabından yaptığı açıklamada şunları kaydetti, “İsrail savunma güçleri, İsrail içine insansız hava aracı gönderen İran’a ait gözlem noktalarını vurdu.” Operasyonlar esnasında İsrail uçaklarına yoğun uçaksavar ateşi açılması üzerine bir F16 savaş uçağının düştüğünü belirten Conrikos, pilotun durumunun ise iyi olduğunu sözlerine ekledi.

İsrail Ordusu Resmi Sözcüsü Avichay Adrae ise Facebook resmi sayfası aracılığıyla yaptığı açıklamada, İsrail gözlem sistemlerinin Suriye’nin doğusundaki Tedmür kenti yakınlarında bulunan T4 Askeri Havaalanından İsrail topraklarına doğru bir insansız hava aracının (İHA) gönderildiğini fark ettiğini ifade ederek, İsrail ordusuna ait bir Apachi helikopterinin söz konusu İHA’yı düşürdüğünü ve İHA’nın ellerinde olduğunu aktardı. Adrae, açıklamasında, İran’a ait İHA’nın gönderildiği Suriye içindeki askeri aracın imha edildiği bilgisini verdi.

Düşen İsrail uçağı hakkında da açıklama yapan Adrae, “Uçağın açılan bir ateş sonucunda mı düştüğü konusunda henüz net bir bilgi sahibi değiliz” ifadelerini kullandı.

Saldırı başarı ile püskürtüldü

Öte yandan, Suriye hükümeti, hava savunma sistemlerinin Suriye’nin orta kesimindeki bir askeri üsse saldırı düzenleme girişiminde bulunan İsrail uçaklarını püskürttüğünü açıkladı. Esed rejimine bağlı medya organlarının askeri kaynaklara dayanarak verdiği haberde, İsrail’e ait savaş uçaklarının bu sabah saatlerinden itibaren Suriye’nin orta kesimindeki askeri hedeflere saldırı girişiminde bulunduğu ancak püskürtüldüğü belirtildi.

İsrail tarafı ise birden fazla savaş uçağının isabet aldığı iddiasını yalanlarken, Comrikos, twitter aracılığıyla yaptığı açıklamada, “Operasyona giden savaş uçaklarının biri hariç tamamı güvenle üslerine geri döndü. Sadece bir uçak İsrail toprakları içine düştü” dedi.

“İran, bölgeyi karanlığa çekiyor”

Yaşananları, “İran tarafından İsrail’in egemenliğine yönelik yapılan bir saldırı” olarak niteleyen İsrail Ordusu Resmi Sözcüsü Adrae ise açıklamasında, “İran, bölgeyi sonu belirsiz bir karanlığa çekiyor. Suriye güçlerinin savaş uçaklarımıza ateş açmasını tehlikeli bir gelişme olarak değerlendiriyoruz” ifadelerine yer verdi.

Suriye rejimine bağlı resmi haber ajanslarının verdiği bilgiye göre, İsrail savaş uçakları Şam kırsalında başka hedeflere de saldırı düzenledi ancak Suriye savunma sistemleri saldırıları püskürttü.