Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İsrail silah ihracatının yarısını Hindistan’a yapıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü (SIPRI) tarafından açıklanan bir rapora göre, İsrail, dünya askeri sanayileri alanında 7. en büyük silah ihracatçısı olarak konumunu pekiştirdi. Son 5 yılda silah ihracatında yüzde 55 oranında artış yaşandı. Ayrıca raporda, İsrail’in silah ihracatının yüzde 49’unu Hindistan’a yaptığı belirtildi.

Ortadoğu’daki silah ithalatının arttığı belirtilen raporda, geçtiğimiz 10 yıl içinde yüzde 103’lük bir artış kaydedildiği belirtildi. Bu oran, dünyada silahların yüzde 32’sini oluştururken, dünyadaki büyüme oranının yüzde 10’una denk geldiği kaydedildi.

Raporda, İsrail silah sistemleri ihracatı oranı, yüzde 55 artırırken, bu kategoride ilk 10’daki en büyük sıçramayı yaptığı belirtildi.

Yine raporda, 2013 ve 2017 yılları arasında satılan İsrail silahlarının yüzde 49’unun Hindistan’a, yüzde 13’ünün Azerbaycan’a ve yüzde 6,3’ünün ise Vietnam’a yapıldığı yer aldı.

İsrail’in ihraç ettiği askeri ürünlerinde özellikle hava savunma füzeleri, insansız hava araçları (İHA) ve anti-tank füzeleri ön plana çıkıyor.

Raporda ayrıca, İsrail’in Hindistan ve Azerbaycan’a ‘İHA’ sağladığını bilgisi de yer aldı.

Öte yandan İsrail, silah ithal eden dünya ülkeleri arasında 17. sırada yer alıyor. Silah ithalatı son 5 yılda önceki beş yıla kıyasla yüzde 125 oranında arttı.

Beklendiği gibi, bu silahların yüzde 60’ından ABD sorumlu. ABD’yi, İsrail’e silah ithalatının yüzde 30’unu sağlayan Almanya izliyor.

SIPRI’nin raporuna göre, İsrail’e hava kuvvetleri eğitim uçağı sağlayan İtalya, yüzde 10 ile üçüncü sırada yer aldı.