Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İsrail: Suriye sınır güvenliğini genişletmek istiyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Tel Aviv’de bulunan siyasi kaynaklar, Rusya Savunma Bakanı Sergei Şoygu’nun, Tel Aviv ziyareti esnasında İsrailli yetkililere, Rusya’nın İsrail tarafından ön görülen ve Esed rejimi ile Hizbullah’a bağlı militanların İsrail sınırında bulunmamasını kapsayan sınır güvenliğini artırma adımlarını desteklediğini bildirdi.

İsrailli yetkililerin, Suriye sınırındaki Golan tepelerinde bulunan sınırdan Suriye tarafına doğru 5 kilometrelik derinliği olan sınır hattının 40 kilometreye çıkarılmasını teklif ettiğini aktaran kaynaklar, Şoygu’nun ise İsrail’in bu talebinin gerçekçi olmadığını söyleyerek, İran’a bağlı militanların Rusya’nın Suriye’ye müdahaleye başlamasından bu yana İsrail sınırına yaklaşmadığını, bu yüzden söz konusu talebin gereksiz olduğunu ifade ettiği ama sınırdaki hattın 10-15 kilometre uzunluğuna çıkarılmasını onayladığını kaydetti.

Şoygu, geçtiğimiz pazar günü, Tel Aviv’e gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında, İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liebermann ve bazı askeri yetkililerle görüşmüştü. Rus Bakan, dün de, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile bir araya geldi.

İsrailli kaynaklar, Şoygu’nun ziyaretinden saatler önce yaşanan, Lübnan üzerinde uçuş yapan bir savaş uçağına Suriye ordusu tarafından hedefini bulmayan bir füze fırlatılması ve ardından İsrail savaş uçaklarının Şam’da bulunan rejime ait bir füze bataryasını imha etmesi olayının, ikili arasındaki toplantının ana gündemini teşkil ettiğini vurguladı.

“Düşmanca bir tavır”

İsrail güçlerinin, koordine halinde olduğu Rus kuvvetlerine, Şam’daki füze bataryasının vurulacağına dair bilgi vermesine rağmen, Şoygu, söz konusu saldırının “Düşmanca bir tavır olduğu ve krize sebebiyet vermek üzere olduğunu, bu adımın Rusya’ya karşı kasıtlı bir provokasyon arz ettiğini” ifade etmişti.

Netanyahu ve Şoygu arasındaki toplantıya, Liebermann da katılırken, Netanyahu, İran’ın Suriye’de köklü bir varlık göstermesine İsrail’in izin vermeyeceğini anlaması gerektiğini söyledi. Nükleer anlaşmanın yeniden düzenlenmemesi halinde İran’ın 8 ya da 10 sene içinde büyük bir nükleer silah tersanesine sahip olacağını dile getirdi.

Suriye’de köklü bir İran varlığına izin verilmeyecek

Rusya ve İsrail arasında kurulan askeri koordinasyon, iki ülkenin Suriye’de karşı karşıya gelmesini engellemişti. İsrail tarafı, söz konusu askeri koordinasyon nedeniyle Şoygu tarafından gerçekleştirilen ziyarete büyük önem veriyor ve iki ülke arasındaki askeri koordinasyonun genişletilmesi gerektiğini vurguluyor. İsrail, bu ziyaretle, Rusya’ın İran’a yönelik yaklaşımında da değişiklik gerçekleştirmeyi hedefliyor. Tel Aviv’deki siyasi kaynaklara göre, Netanyahu ve Liebermann’ın, Şoygu aracılığıyla İran’a, Suriye’de köklü bir İran varlığına izin vermeyeceği mesajı gönderdi.

Öte yandan, İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liebermann, ABD Savunma Bakanı James Mattis ile bir görüşme yapmak üzere, bugün, ABD’ye gidecek. İsrail haber ajanslarının verdiği bilgiye göre, Liebermann ve Mattis arasındaki görüşmede, “Trump tarafından açıklanan yeni İran stratejisinden sonra İran tehdidi” konusu gündemde olacak.