Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İsrail, Suriye’de İran mevzilerini bombaladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail, 2 hafta önce Suriye’deki İran mevzilerine saldırı düzenlediğini resmi bir şekilde duyurmuştu.

Hava Kuvvetleri Komutanı Amikam Norkin, “İsrail bu saldırılarda ‘F35’ uçaklarını ilk kullanan devlettir” açıklamasında bulundu.

Tel Aviv bölgesi yakınlarında bulunan Hertsliya şehrinde yapılan Hava Kuvvetleri Komutanları Küresel Stratejik Buluşması sırasında Norkin, ABD, İtalya, Avusturya, Bulgaristan, Belçika, Brezilya, Almanya, Hindistan, Vietnam, Kanada, Fransa, Hırvatistan ve İngiltere Hava Kuvetleri de dahil olmak üzere toplam 20 devlet ordusuna konuşma yapmıştı. Toplantıda, hava güçlerindeki deneyimlerin paylaşılması amaçlandı. İsrail Hava Kuvvetleri Komutanı bazı bilgileri paylaştı, diğer ayrıntılar ise gizli kaldı.

Komutan, son yıllarda İsrail Hava Kuvvetleri’nin Orta Doğu’daki çeşitli hedeflere karşı, 2007 yılında Deyr-i Zor’da nükleer reaktörün yıkımıyla başlayan ve Suriye’de İran mevzilerini hedef alarak devam eden bir dizi saldırı gerçekleştirdiğini söyledi.

Toplantıda ayrıca, İsrail tarafından satın alınan ve dünyanın en yeni uçakları olarak kabul edilen Amerikan uçakları F-35’in sunumu da yapıldı. Uçakların, radarlara yakalanmadan Beyrut üzerinden nasıl uçtuğu da toplantıda değinilen noktalardan biriydi. Komutan, uçaklar sayesinde Orta Doğu’da iki saldırı gerçekleştirdiklerini belirtti.

Hava Kuvvetleri Komutanı Norkin, Suriye’deki son duruma da değindi. İsrail Ordu Sözcüsü’nün, İran’ın 20 roket fırlattığını söylemesine karşılık ise Norkin, bu rakamın 32’ye ulaştığını belirtti. Böylelikle Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah’ın ‘füzelerin gittikçe arttığına işaret eden’ sözleri doğrulanmış oldu. Lübnan kaynakları ise toplam füze sayısının 55 olduğunu vurguladı.

Komutan, “Suriye ordusu, İsrail uçaklarına 100’den fazla hava füzesi fırlattı ve bunlar, ülke içindeki birkaç bölgede hasara neden oldu. Ancak Suriye ya da İsrail semalarında hiçbir İsrail hedefine zarar verilmedi. Sadece 4 füze, İsrail hava sahasına girmeyi başardı. Ancak onlar da anında havada yok edildi. Diğerleri ise Suriye topraklarına düştü ve İsrail’deki hedeflerine ulaşmadı.” açıklamasında bulundu.

Roket atışlarının ardından İsrail uçakları, İran hedefleri oldukları gerekçesiyle Suriye’deki bazı yerleri bombalamış; İsrail, bu saldırıların onlarca yıldır gerçekleştirilen en büyük saldırı olduğunu vurgulamıştı.

Suriye basınında çıkan haberlere göre, ülkedeki hava saldırıları, İsrail uçaklarında düzinelerce uçaksavar füzesini ateşledi. İsrail ordusu ise, 5 uçaksavar füze bataryasını hedef alarak karşılık verdi.

Norkin, İsrail’in F-35 uçaklarını kullanarak saldırı gerçekleştiren ilk ülke olduğunu vurguladı. Norkin ayrıca, İsrail Hava Kuvvetleri’nin F-35’i Orta Doğu’da iki kez kullandığını ve dolayısıyla bu uçakları kullanan ilk ülke olduklarını da belirtti.

Hava Kuvvetleri Komutanı Amikam Norkin’in toplantıda değindiği diğer konular ise şöyle:

“Suriye’deki ‘T4’ üssüne yoğunlaşan İran Devrim Muhafızları’nın ‘Kudüs Kuvvetleri’, İsrail sınırına 250 km uzaklıkta bulunuyor. Birkaç ay önce bir uçak saldırısı başlatmaya çalışmışlardı. İsrail Ordusu daha sonra, geçen ay hedeflenen hava savunma araçları ile silahların sözü edilen üste saklandığı bilgisine ulaştı. Geçtiğimiz haftalarda İran’ın uzun menzilli füzeler de dahil olmak üzere Suriye’ye füzelerini ulaştırdığını fark ettik. Uçaklarımız Suriye’de 20’den fazla İran mevzisini yok ederken, Suriye de İsrail uçaklarına 100’den fazla roket fırlattı. Saldırıda uçaksavar pilleri tahrip edildi. Kısa bir süre sonra da 20 metre derinliğinde kazılan Hamas tüneli yok edildi.”

Norkin’in ifadesine göre, ‘Hetz’, ‘Demir Kubbe’, ‘Davud’un Sapanı’ (ya da ‘Sihirli Asa’) isimli Savunma Sistemleri, yüzde 85 oranında başarı elde etti.