Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İsrail Suriye’deki İran askeri üssünü yıkmakla tehdit etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Liberman, İsrail hududuna 50 km mesafedeki Golan tepelerinin Suriye kısmındaki İran askeri üssünü yıkmakla tehdit etti. Yapılan açıklamada İsrail ordusunun İran’dan gelen tehditlere engel olmak için askeri saldırılarına devam edeceği ifade edildi.

Yapılan saldırılardan Esed’i sorumlu tutan Liberman, “ İsrail, karşı taraftan gelecek her türlü saldırıya ve sınır egemenliğini ihlal eden herhangi bir eyleme karşılık verecektir.” Bakan, Esed’den topraklarında yer alan yapılanmalara engel olmasına çağırarak “Şii eksenin yerleşmesine asla müsamaha göstermeyeceğiz” şeklinde konuştu.

Yapılan bu tehditlere İsrail muhalefet lideri Avi Gabay da katılarak şunları kaydetti, “ Esed yeni oyun kuralları koymaya yeltense de İsrail hükümetiyle muhalefetiyle bu girişimi yerle bir etmek için tek bir vücut gibi karşısında durmaktadır.”

Bu açıklamalar, BBC’nin Batılı istihbarat kaynaklarından aldığı Suriye’deki İran askeri üssünün uydu görüntülerini yayınlamasından sonra geldi.

Anlaşma olumlu bir hava oluşturdu

Tel Aviv’deki siyasi kaynakların bildirdiğine göre Suriye’nin güneyinde kısmi ateşkesten sonra Vietnam’da Amerika, Rusya ve Ürdün tarafından yapılan anlaşma olumlu bir hava oluşturdu. Anlaşmaya göre bölgedeki yabancı unsurlar ve yabancı savaşçılar azaltılacak hatta tamamen ortadan kaldırılacak. Bu olumlu girişime rağmen İsrail, İran’ın ve kendilerine bağlı milislerin bu topraklardan çekileceklerine dair herhangi bir niyet taşımadıklarını düşünüyorlar.

Askeri üs İsrail’e 50 km uzaklıkta

Ayrıca İsrailliler, Suriye’de mezhepçilikle bölünmüş bir devlet içinde İran’ın askeri üssüyle orada kalıcı olmasından korkuyorlar. İsrail istihbarat kaynakları İran’ın Suriye’ye yoğun desteğini kullanarak İsrail’e 50 km uzaklıkta askeri üs kurduklarını vurguluyorlar.

Bu bağlamda İran’ın Suriye’deki askeri üssüyle ilgili İsrailli bir yetkili yeni bilgiler sunarak şunları ifade etti, “İran askeri üssü başkent Şam’a 14 kilometre uzaklıkta Suriye askeri garnizonun içinde yapımı devam ediyor. Batılı devletler tarafından yayınlanan uydu görüntülerinden askeri üssün bu yıl Ocak ile Eylül ayları arasında yapıldığı ve birkaç katlı 20 binanın inşa edildiği ya da onarıldığı anlaşılıyor. Bu binaların askeri lojman ya da askeri araçların konulacağı bir depo olduğu sanılıyor. Son haftalarda burayı üst düzey İranlı yetkililer, İran Devrim Muhafızları Komutanı Kasım Süleymani önderliğinde ziyaret ettiler.”

İsrailli yetkili sözlerine şöyle devam etti, “Suriye’de savaşan hatta öldürülen Devrim Muhafızlarını dikkate alırsak İran’ın burada büyük bir askeri varlığı olduğunu söyleyebiliriz. Burada sorulacak soru bu gücün Suriye’de kalıcı olup olmayacağıdır.”

Askeri üs de 500 civarında asker bulunuyor

Uzmanlar askeri üslerde 500 civarında Devrim Muhafızı olduğunu söyleseler de bu askerlerin burada olup olmadığı belirsiz. Ancak burada Afganistan, Pakistan gibi devletlerden gelen Şii unsurlar var. Hatta bu unsurlar bizzat söz konusu askeri üste bulunuyorlar.

İsrailliler İran’ın kurduğu bu askeri üssün İran’ın Lübnan’a uzanan Şii hattı kurma çabasının bir ürünü olduğu görüşünde. Böylelikle İran sadece siyasi nüfuza sahip olmayacak aynı zamanda lojistik bir tedarik hattı elde edecek.

Konuyla ilgili olarak İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu dün “ İsrail, İran’ın Suriye’de yerleşmesine asla izin vermeyecek. Ve bu konuda gerekli adımları atacak” dedi.

İsrail- Ürdün sınırında ateşkes uzatıldı

Öte yandan geçtiğimiz Cumartesi ABD Başkanı Donald Trump ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Suriye’de istikrarın sağlanması için anlaştıklarını açıkladılar. Bilindiği gibi temmuz ayında İsrail- Ürdün sınırındaki bölgede sağlanan ateşkes uzatıldı. İsrail, ABD ve Rusya’ya İran’ın ve Hizbullah’ın Suriye’de kalıcı olmaması, Golan tepelerinden uzaklaştırılması için baskı yapıyordu.

İsrailli Bakan Tzahi Hanegbi ise gazetecilere yaptığı açıklamada söz konusu anlaşmayla ilgili olarak İran ve Hizbullah’ın İsrail sınırındaki üssüne gönderme yaparak İsrail’in taleplerinin gerçekleşmediğini söyledi.