Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İsrail, Türkiye üzerinden doğalgaz transferini iptal etmeyi düşünüyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail, Avrupa’ya Türkiye üzerinden doğalgaz götürecek boru hattı projesinin stratejik bir hata olduğu açıkladı. İsrail Dışişleri Bakanlığı Soruşturma Komitesi, en iyi, en güvenli ve en karlı yolun Mısır üzerinden gaz taşımak olduğu sonucuna vardı.

Dün bazı gazetecilere sızan raporda, Türkiye’nin huzursuz bir devlet haline geldiği, dış ilişkilerinin değişken olduğu, dünyanın en önemli ülkelerinin yanı sıra bölgesel komşularıyla çatışmaya girdiği ve bu nedenle boru hattı anlaşmasının istikrarsız olduğu görüşü yer aldı.

Yunanistan’ın da ekonomik ve stratejik bir alternatif olduğuna dikkat çekilen raporda ülkenin ekonomik durumu ve Türkiye ile çatışmasının onu daha az güvenli bir hale getirdiğine dikkat çekilerek, İsrail gazının istikrarlı bir hale gelen Mısır toprakları üzerinden transferinin daha güvenli ve daha ekonomik olduğunun altı çizildi.

Raporda, ayrıca İsrail’in Asya ülkelerine doğalgaz satması halinde Türkiye ve Yunanistan yerine yine Mısır’ın tercih edilebileceğine de vurgu yapıldı.