Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İsrail, Türkiye’yi Hamas’a finans kanalları sağlamakla suçluyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun ofisi, güvenlik güçlerinin Filistinli tutuklularının itiraflarına dayanarak, Türkiye’den el Halil ve Gazze’ye malların taşındığı bir hat keşfettiklerini açıkladı.

Açıklamada, İsrail İç İstihbaratı’nın (ŞABAK) İsrail ordusu ve polis iş birliğiyle Hamas’ın ticaret yolunu ortaya çıkardığı vurgulandı. Buna göre Filistinli tüccarların Türkiye’den aldıkları mallar, bu yol üzerinden Batı Şeria’daki el Halil kentine getiriliyor ve pazarlarda satılıp geliri Hamas’a veriliyor.

Hamas’ın bu işlemi, Yasama Meclisi üyesi olan komutanlarından Muhammed Mahir Bedr’in sorumluluğunda 2016’dan beri yaptığı açıklamada yer aldı. El Halil’den, Musab Heşlemun ve Taha Osman’da bu iş için görevlendiren Hamas askerlerinden.

Musab ve Taha, Türkiye’ye iş adamı görüntüsünde gidiyor ve kendilerinden istenen malları El Halil’deki Hamas’a veriyorlar.

Bürodan yapılan açıklamada olay şöyle gerçekleşiyor: Musab’a kardeşi Yesri ve Ömer Kaymeri yardım ediyor. Bu iki isim malların Türkiye’den El Halil’e nakledilmesinde onlara yardım eden Şalit esir takasında serbest bırakılmış Gazze’de yaşayan Mecdi Cağbe’yle iletişime geçiyorlar. Musab ve Taha satılacak malları Türkiye’den teslim alıp uluslararası bir taşımacılık şirketiyle El Halil’e ulaştırıyorlardı.

Bu mallar Filistin pazarında satıldıktan sonra gelirleri Hamas’a aktarılıyor. ŞABAK’ın raporlarına göre Hamas, bu süre zarfında 200 bin dolarlık gelire sahip olmuş. Eğer sorumlular tutuklanmamış olsaydı bu meblağın kat kat artacağı ifade edildi.

Açıklamada son olarak, İsrail Askeri Mahkemesi’nde yargılanacak tutuklular hakkında mahkemeye sunulacak iddianamenin neredeyse hazır olduğu belirtiliyor.