Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İsrail ve Hamas caydırıcılık yarışında | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Tel Aviv/ Şarku’l- Avsat

Askeri gerilimin artmasından, karşılıklı bombardımanlardan ve yüzlerce can kaybından sonra İsrail hükümeti ve Hamas yönetimi sakinliğe dönüşü yönünde adımlar atıyor. İsrail ordusundan emekli bir general, her iki tarafın da kapsamlı bir savaş başlatmaya niyeti yok. Bu konuda birbirlerine net mesajlar gönderen taraflar halihazırda savaş dilinde ‘caydırıcılık dengesi’ adı verilen duruma yönelik araştırma yapıyor.

İsrail ordusunun eski Sözcüsü Ron Ben-Yishai, İsrail ordusu ile Hamas ve İslami Cihad güçlerinin operasyonları için net bir tavan oluşturduklarını, biri çatıyı yükselttiğinde diğerinin de yükselttiğini söyledi. Ancak İsrail ve Filistin tarafları, diğerine adım atmayacağı mesajını gönderiyor. Bu büyük gerilime rağmen Hamas elinde uzun menzilli füzeler bulunmasına rağmen uzak İsrail şehirlerini veya Ben-Gurion Havalimanı’nı bombalamadı. İsrail de suikast gerçekleştirmedi. Bunun durumun ‘ölçülü bir tırmanış’ olduğuna işaret ettiği belirtiliyor.

Abluka altındaki Gazze Şeridi’nde gerginliğin fitili ateşleyen olay pazar günü İsrail ordusuna bağlı özel kuvvetlerden bir grup askerin sivil bir araçla Gazze’ye sızması oldu. Gazze’nin 3 kilometre kadar içerisine sızan İsrail askerlerinin Hamas’a bağlı birlikler tarafından fark edilmesi üzerine çıkan çatışmada 7 Filistinli şehit oldu ve 1 İsrail askeri de öldü.

Ancak bombardımanlar dün sabah Mısır’ın arabuluculuğu ile hızını düşürdü. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İsrail’in Güvenlik İşleri için Küçültülmüş Bakanlar Kurulu’nda (KABİNET) bir toplantı düzenledi. Netanyahu, sağcı ve solcu kesimlerin sert eleştirilerine maruz kalıyor. Sağcı milletvekilleri daha sert yanıt verilerek ‘Hamas’a boyun eğdirecek ve ateşkes için yalvartacak düzeyde saldırılar’ gerçekleştirilmesini talep etti. Radikaller, Gazze’nin işgal edilmesini talep etti. Diğerleri suikast silahının harekete geçmesini teklif etti. Muhalif sol ise Netanyahu’dan Hamas’la ilişkiyi kesmesini ve ateşkesi iptal etmesini talep etti. Filistin hükümeti ile müzakerelere dönerek barış anlaşması imzalanmasını ve Gazze’yi Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’a teslim etmesini istedi.