Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İsrail yeni yerleşim planları hazırlıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Radikal Yahudi yerleşimcilerin İbrani takvimine göre yılbaşı olan Roş Aşana bayramını kutlamaları sırasında Batı Şeria’yı tümüyle kuşatmaya hazırlanıyor. Bu amaçla dün Batı Şeria’nın farklı yerlerinde baskın ve tutuklamalarla büyük kuşatma hamlesine hazırlık yaptılar.

Yerel Filistin kaynaklarının bildirdiğine göre, İsrail güçleri El-Halil ve Beyt’ül Lahim kentlerinde üç genci tutuklayıp bilinmeyen bir yere götürdüler. El Halil kentinin ‘ Selam’ bölgesinde Yahya Nasır Ezzeyn adlı genci de evine baskın yapıp aradıktan sonra tutukladılar. İsrail ordusunun piyade birliğinden büyük bir grup da El- Halil kentinin kuzeyinde bulunan El- Arub mülteci kampına baskınlar düzenledi.

Beytüllahim’de bir Filistinli tutuklandı

Filistin güvenlik kaynakları da Beytüllahim ’in güneyinde Ebu Suvey adında genç bir Filistinli’nin tutuklandığını bildirdiler.

Öte yandan daha önce serbest bırakılmış 25 yaşındaki Salih Caidi, Beyt’ül Lahim’in güneyindeki kampta evleri arandıktan sonra yeniden tutuklandı. Yine İsrail ordusu, ilacını almak üzere Ürdün sınır kapısına giden Emin Rayık’ı da tutukladı.

Yerel kaynaklar baskın yapılan yerlerden birinin de Cenin kentinin batısında yer alan Tura köyü olduğunu açıkladılar. İsrail ordusu burada Kays Müeyyid ve arkadaşını İsrail kontrol noktalarını taşladıkları gerekçesiyle tutukladılar.

Diğer taraftan haber kaynaklarının bildirdiğine göre İsrail gelecek hafta El- Halil kentinin merkezinde 30 yerleşim birimi olmak üzere, Batı Şeria’da yüzlerce yerleşim birimi kurma konusunu tartışacak. Bu arada yerleşim birimlerinin planları Benyamin Netanyahu’ya iletildi.

Plan koalisyon hükümeti tarafından destekleniyor

Henüz plan aşamasında olup Beytu’l Halil’de yapılması planlanan 30 yerleşim yerinde bir kreş ve otopark olacak. Bu plan Koalisyon hükümetinin pek çok bakanı tarafından destekleniyor.

El- Halil kentindeki yerleşimcilerin sözcülerinden birinin iddiasına göre konu sadece Beyt’ül Halil’deki arazilerin konut yapmak için haczedilmesi değil, daha çok uzun zamandır yerleşimcilerin elinde bulunan toprakların yerleşim birimleri için kullanılacak olmasıdır.

İsrail parlemento üyeleri arasında Netanyahu’nun bu planı gerçekleştireceğine dair inanç hakim. Bazı parlamento üyeleri Netanyahu’ya projeyi destekleyen mesajlar gönderdiler.

İsrail Milli Eğitim Bakanı ve Yahudi Evi Partisi Lideri Naftali Bennett, El- Halil’de ve Batı Şeria’nın tümünde yerleşimcilerin bina inşa etmelerinin hakları olduğunu söyledi.

Kimliği belirsiz kişiler kiliseye saldırdı

Diğer taraftan Aziz Stephen kilisesi kimliği belirsiz kişilerce saldırıya uğradı. Saldırı nedeniyle dini semboller dahil kilisede büyük bir hasar meydana geldi. Kiliseden yapılan açıklamada “son zamanlarda artan bu eylemler dolayısıyla sürekli kınama açıklamaları yapmaktan üzüntü ve kızgınlık duyuyoruz. Aynı zamanda bu tür güvenlik zaaflarının Filistin devleti tarafından yakın zamanda çözüme kavuşturulacağını da düşünmüyoruz” denildi.