Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İsrail’dan Ahed et-Tamimi’yi ağırlayan Real Madrid’e sert eleştiri | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Filistinlilerin işgale karşı direnişinin sembolü haline gelen Ahed et-Tamimi’yi ağırlayan Real Madrid, İsrail Madrid Büyükelçisi ve İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Emmanuel Nahshon tarafından sert bir şekilde eleştirildi.

Ahed et-Tamimi, çeşitli sosyal ve siyasi etkinliklere katılmak üzere bu hafta ailesiyle birlikte İspanya’yı ziyaret etti.

İspanyol ‘Marca’ gazetesinin haberine göre Real Madrid kulübü Tamimi’ye bir forma hediye etti. Hediyeyi kulübün eski yıldızı ve kurumsal ilişkiler müdürü Emilio Butragueno verirken Ahed et-Tamimi ile kameralara poz verdiler. Ancak İspanyol kulüp, Tamimi’nin ziyareti hakkında herhangi bir resmi açıklamada bulunmadı.

Buna karşılık İsrail’in Madrid Büyükelçisi Daniel Kutner, Twitter hesabından yazdığı bir mesajda, “Ahed et-Tamimi barışı değil, şiddet ve terörü savunuyor. İhtiyacımız olan diyalog ve anlayıştan ziyade dolaylı olarak saldırganlığı teşvik ediyor” ifadelerini kullandı.

İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Emmanuel Nahshon ise İspanyol kulübün Filistinli genç kızı ağırlamasını ‘utanç verici’ olarak nitelendirdi. Nahshon, Ahed et-Tamimi’yi ‘nefret ve şiddeti tahrik eden bir terörist’ olarak tanımladı.

Ahed et-Tamimi, iki İsrail askerini tokatlamaktan suçlu bulunup 8 ay hapiste kaldıktan sonra Filistin direnişinin sembolü haline gelmişti. Tamimi geçtiğimiz Temmuz ayında serbest bırakılmıştı.