Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İsrail’de Filistinlilerin idamını öngören yasa yürürlüğe girebilir | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail’de idam cezası konusunun askıya alınmasından yaklaşık bir sene sonra, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Yahudi Evi Partisi lideri olan Eğitim Bakanı Naftali Bennet ile Evimiz İsrail Partisi lideri, Savunma Bakanı Avigdor Lieberman gibi hükümetteki müttefikleri ile yasayı tekrar harekete geçirme konusunda anlaşmaya vardı.

Netanyahu, yardımcılarına, İsraillileri öldürmekten suçlu bulunan Filistinli mahkumların infaz edilmesine izin veren yasanın yürürlüğe girmesiyle ilgili ilerlemenin sağlanması için talimat verirken, bu yasanın Bennet ve Liberman’ın girişimiyle hazırlandığı biliniyor.

Evimiz İsrail’in yasa tasarısına göre, işgal altındaki Batı Şeria’daki askeri mahkemelerin idam cezasını uygulamak, askeri mahkemelerin aldığı kararlarda oybirliği aranmayacak. Kararlarda üçte iki çoğunluk yeterli olacak.

Yasa tasarısı, aynı zamanda merkez bölgesindeki askeri komutanının idam cezasını kaldırma yetkisini de iptal ediyor.

Netanyahu ve hükümeti, suçlarını yasal kılıfa sokmak istiyor

Filistin hükümet sözcüsü Yusuf el Mahmud, idam cezasına ilişkin yaptığı açıklamada, “Bu tehlikeli beyan, işgal zihniyetinin acımasızlığını gösteriyor. İşgal hükümeti başkanı, uluslararası ve insani yasaları ihlal eden bu korkunç kararın sonuçlarından sorumludur. Netanyahu ve hükümeti, suçlarını yasal kılıfa sokarak, Filistinli Arap halkımızı yok etmek istiyor” diyerek uluslararası topluma, Filistin halkının maruz kaldığı tehlikeleri anlama çağrısında bulundu.

Dünya parlamentolarına çağrı

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Yürütme Kurulu Üyesi Ahmed Mecdelani de, uluslararası toplumdan, dünyanın güvenliği ve istikrarı için en büyük tehdidi oluşturan işgalci faşist hükümeti durdurmasını talep ederek, “Apartheid devlet tarafından şekillendirilen bu tehlikeli konum, ABD’nin desteğinden ve uluslararası toplumun sessizliğinden sonra geldi” dedi.

Mecdalani ayrıca, uluslararası ve insancıl hukuka aykırı yasaları tanıyan Knesset’i boykot etmeleri için dünya parlamentolarına da çağrıda bulundu.