Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İsrail’de ‘Filistin’e silah kaçakçılığı’ yapan Fransız konsolosluk çalışanı tutuklandı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail hükümeti tarafından bugün yapılan açıklamada, Fransa’nın Kudüs Konsolosluğu’nda çalışan bir kişinin, Filistinlilere yasa dışı yollarla silah sağladığı gerekçesiyle tutuklandığı belirtildi.

İsrail İç İstihbarat Servisi Şin Bet tarafından yapılan açıklamada, konsolosluğun Fransız çalışanı Romain Franck’in İsrail kontrol noktalarından rahatça geçebilmek için konsolosluk aracını kullandığı ve İsrail ile Gazze arasındaki sınırda en az 5 seferde olmak üzere toplam 70 tabanca ve iki saldırı tüfeği taşıdığı belirtildi.

Fransa’nın Tel Aviv Büyükelçiliği Sözcüsü tarafından yapılan açıklamada ise, şüpheli ‘Kudüs Başkonsolosluğu üyesi’ olarak nitelendirilerek, Fransa’nın bu konuyu çok ciddiye aldığı ve İsrailli yetkililerle işbirliği yaptığı kaydedildi.

Romain Franck, Şin Bet’in, Filistin ağı olarak tanımladığı soruşturma kapsamında Hamas’ın hakim olduğu Gazze Şeridi’nden Batı Şeria’ya silah kaçakçılığı yaptığı gerekçesiyle gözaltına alındı.

Şin Bet tarafından yapılan açıklamada, Fransız Konsolosluğu çalışanı Romain Franck’ın son birkaç ay içinde İsrail ile Gazze arasındaki Erez kapısından konsolosluğa ait bir araçla kontrol edilmeden silah kaçırdığı belirtildi.

Mahkemeye çıkarılacak

Açıklamada, Romain Franck’in tutuklanıp tutuklanmadığı hakkında bir bilgi verilmedi. Ancak Franck bugün, İsrail’in güneyindeki Ber Şeva bölgesinde mahkemeye çıkarılacağı kaydedildi.

Bir İsrailli güvenlik görevlisinin Reuters’a yaptığı açıklamada, Fransız Konsolosluğu çalışanının mali olarak desteklendiğini kaydederek daha fazla ayrıntı vermedi.