Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İsrail’de gözaltına alınan Filistin asıllı ABD vatandaşı Lara El Kasım hakim karşısında | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail Kamu Savcılığı, gözaltına alınan Filistin asıllı ABD’li öğrenci Lara el-Kasım’ın bugün yargılanacağını açıkladı.

İsrail İç Güvenlik Bakanı Gilad Erdan yaptığı açıklamada, “Mahkeme, Kasım’a ‘Filistin İçin İsrail’i Boykot Girişimi’ olarak bilinen BDS Hareketi’ne destek verip vermediğini soracak. Mahkeme, bu sorunun yanıtını avukatlarından değil doğrudan ondan duymak istiyor. Eğer örgütü destekliyorsa mahkeme kaçınılmaz olarak sınır dışı edilmesine karar verecektir. Bir zamanlar örgüte destek vermiş olsa dahi özür dilemesi ve bir daha eylemlere katılmama konusunda söz vermesi durumunda onu kabul edeceğiz. Eğer faaliyetlerine devam ederse, mahkeme onun sınır dışı edilmesine karar verecek. Bize zarar verenleri kabul etmeyeceğiz” diye konuştu.

1948 Nakba yılında Hayfa’dan sınır dışı edilen bir ailelerden olan babası, kardeşleriyle birlikte ABD’ye göç etti ve oraya yerleşti. Florida Üniversitesi’nde yüksek lisans öğrencisi olan Filistin asıllı 22 yaşındaki ABD’li kadın, bir İsrail Üniversitesi’nde eğitim görmek için New York’taki İsrail konsolosluğundan vize başvurusunda bulundu ve vizesini aldı. Geçtiğimiz hafta Salı günü İsrail, Tel Aviv’deki Ben Gurion Havalimanı’nda gözaltına alındı.

Kasım, sorgusu sırasında Florida Üniversitesi’nde İsrail devletine karşı yabancı dayanışmayı ve Filistin liderliğindeki bir boykot hareketini destekleyen ‘Filistin’de Adalet İçin Öğrenciler’ adlı bir öğrenci grubunun eski başkanı olduğunu söyledi. Kasım, “Şu anda BDS’yi desteklemiyorum. Onu destekleseydim, İsrail’de öğrenci olmaya gelmezdim” dedi.

Bakan Erdan’ın Kasım’ın gözaltında tutulmasına karar vermesi ve özür dileme şartı koyması İsrail’deki sol muhalefet güçlerinin eleştirilerine neden oldu. Meretz Partisi’nde milletvekili olan Issawi Frej gözaltında bulunan genç kadını ziyaret etti. Frej, “Kasım’a yapılan suçlamalar komik. Kasım hiçbir şey vaat etmek zorunda değil. Devletin vatandaşı olsa da yabancı uyruklu vize almış olsa da boykot, demokratik bir sistemde siyasi protestoyu ifade etmek için meşru bir araçtır” dedi.

Filistin Dışişleri Bakanlığı, İsrail yetkililerinin ABD’li öğrenciyi tutuklamasını kınayarak, Lara el-Kasım’ın İsrail’in ırkçı ve Donald Trump yönetimindeki ABD politikalarının kurbanı olduğunu belirtti.