Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İsrail’de Kabinet ‘ateşkes çabalarına devam’ dedi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail’in Güvenlik İşleri için Küçültülmüş Bakanlar Kurulu “Kabinet”, Mısır ve BM Temsilcisi Nickolay Mladenov’un ateşkes çabalarına yönelik olumlu yaklaşımı sürdürmeye karar verdi.

Karar, İsrail ordusunun ve diğer güvenlik servislerinin liderlerinin sergilediği tutum sonrasında geldi. Karar, şu an Gazze Şeridi’nde Hamas’a karşı geniş çaplı bir askeri operasyonun başlatılmasıyla çelişiyor.

Şarku’l Avsat’a konuşan güvenlik kaynakları “İsrail ordusu, Gazze’deki durumun, Hamas’a karşı geniş ve kapsamlı bir askeri çatışmanın başlatılmasını haklı göstermediği ve Gazze’de sakinliğin yeniden sağlanmasında ve altyapının yeniden inşa edilmesinde yeni düzenlemeler amaçlayan Birleşmiş Milletler’in çabalarına ve Mısır’ın çabalarına fırsat tanınması yönündeki görüşlerinde kararlı” ifadelerini kullandı.

Kaynaklar istihbarat şeflerinin şu ifadelerini aktardı: “Hamas, yeniden İsrail duvarında 20 bin kişinin katıldığı haftalık gösteriler düzenlemeye başladı ve hafta boyunca düzenlenen gösterileri arttırdı. O böylece bir yandan Filistin Yönetimi’ne, diğer yandan da İsrail’e baskı yapmaya çalışıyor. Filistin Yönetimi, durumu tırmandırmakla ve bizi savaşa sürüklemekle ilgileniyor.”

Öte yandan İsrail Genelkurmay Başkanı Gadi Eizenkot’un şu açıklamaları aktarıldı: “Sert bir askeri tepki, daha geniş bir çatışma için güvenlik durumlarını daha da kötüleştirebilir. Batı Şeria’daki durum da en az bu kadar ciddi. Ordu güçlerimiz, oradaki patlamayı engellemeye çalışıyor. Batı Şeria’daki halkçı bir patlama, Gazze Şeridi sınırındaki patlamadan askeri açıdan çok daha tehlikeli. Çünkü bu, Filistinlilerle yerleşimciler arasındaki büyük çatışmaları beraberinde getirebilir.”

Bu kararı ve ordu ve istihbaratın kesin tutumu hakkında açıklama yapan İsrailli “Haaretz” gazetesinde dün şu ifadelere yer verildi: “Filistin sokaklarının bugün nispeten sakin olmasına rağmen, İsrail ordusu ve Şin Bet, Filistin tarafındaki siyasi çıkmazın ve Mahmud Abbas’ın Gazze’deki ateşkes sürecinden uzaklaşmasının Hamas’ı güçlendireceğinden endişe ediyor. Bu nedenle Hamas’a yönelik operasyonlar başlıyor.”

Gazetede şu yorumlar yapıldı: “Batı Şeria’da çatışmaların patlak vermesinin İsrail ordusu üzerindeki etkileri Gazze Şeridi’nde beklenenden çok daha önemli. Batı Şeria’da tırmanma yaşanması, Filistin şehirlerinde İsrail güçleri ile Filistinli vatandaşlar arasındaki sürtüşmenin iki katına çıkması, yerleşim bölgelerinin güvenliğinin arttırılması, Filistinli güvenlik güçleri arasındaki güvenlik koordinasyonun durması ve Batı Şeria ve İsrail’de bir “şiddet” dalgasının beklenmesi anlamına geliyor. Bu tür hazırlıklar, İsrail ordusunun Batı Şeria’daki kuvvetlerini önemli ölçüde arttırmasını gerektiriyor; bu da diğer sektörlerdeki faaliyetlerin ve tatbikatların aleyhine olacak.”