Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İsrail’deki Afrikalı mülteciler, tehcir edilme korkusuyla yaşıyor! | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Fransız Haber Ajansı’nın (AFP) belirttiğine göre, ülkelerindeki sıkıntılardan kaçmış on binlerce Afrikalı göçmen, bazıları on yıldan fazla bir süre İsrail’de yaşasa da, İsrail’den sürülme endişesi ve korkusuyla yaşıyor.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Afrika kökenli göçmenlerin gelişiyle giderek rahatsız olan İsrailliler sebebiyle güney Tel Aviv bölgesine ziyarette bulundu.

Netanyahu ile kamera önünde açıklama yapan yaşlı bir İsrailli kadın, Afrikalı göçmenlere dair korkusu sebebiyle geceleri evinden çıkamadığını belirtti.

Netanyahu ise, Afrikalıların mülteci olmayıp yasa dışı göçmen olduğunu belirterek güney Tel Aviv’i İsraillilere geri verme sözü verdi.

Göçmenler kısa süreli oturum izni alabiliyor

İsrail’deki Mülteciler ve Sığınmacılar İçin Yardım Kuruluşu’ndan Adi Drori Avraham, Afrikalı mültecilerin sınırları “yasa dışı olarak” geçtiğini, ancak kısa süreli oturum izni aldıklarını belirtti.

Avraham, göçmenlerin oturum izni almak için her iki ayda bir İçişleri Bakanlığı’na müracaat ettiklerini, ayrıca İsrail’de çalışıp vergi ödedikleri için yasa dışı olmadıklarını kaydetti.

İsrail Hükümeti 30 Haziran’da yaptıkları açıklamada, ülkede 27.000’den fazlası Eritreli ve yaklaşık 7869’u da Sudanlı 38.434 Afrika göçmeninin bulunduğunu açıkladı.

Eritre’de her ay 5 bin kişi ülkeyi terk ediyor

2016 yılında yayınlanan bir raporda Eritre’de insan hakları ihlalinde bulunduğu iddia edilen bir kişiyi soruşturan BM komisyonu, 1991’den beri iktidarda olan Başkan Isaias Afewerki hükümetinin, sistematik köleliğe  zorunlu askere alma ve diğer ihlallerle suçlandığına dikkat çekti. BM’ye göre yaklaşık 5 bin Eritreli, her ay hayatlarını tehlikeye atarak ülkelerinden kaçıyor.

Öte yandan savaş ve huzursuzluğun hâkim olduğu Sudan’ın Darfur şehrinden de düzenli göçler gerçekleşiyor.

AFP’nin belirttiğine göre, Drori Avraham, Darfur’dan İsrail’e gelen mülteci talepleri arasında binlercesinin hala hatta bazılarının yıllarca taleplerine karşılık beklediğini vurguladı. İsrail İçişleri Bakanlığı tarafından verilen rakamlara göre yaklaşık 5000 kişiden oluşan göçmenler, 2007’de İsrail ve Mısır sınırdan ülkeye girmeye başladılar.

2011’de Afrikalı göçmen sayısı 17.000’e ulaşırken, 2012’de, İsrail hükümeti tarafından sınır güvenliği için oluşturulan çitin inşasının tamamlanması ve elektronik sensörlerin devreye sokulması sebebiyle göçmen sayısında düşüş yaşandı.

Öte yandan sadece Yahudilerin İsrail’e göç etmesine izin verilirken, İsrail’e gelen binlerce göçmen, hükümete göre gönüllü olarak sınır dışı edildi. Ancak Mülteciler ve Sığınmacılar İçin Yardım Kuruluşu, göçmenlerin zorla sınır dışı edildiğini ileri sürüyor.

Göçmenler Necef çölünde alı konuldu

Geçtiğimiz senelerde, İsrail’e girmeye çalışan tüm göçmenler, Necef çölünde bulunan bir hapishanede alı konuldular. Serbest bırakıldıklarında da, kendilerine Tel Aviv otobüs bileti verilerek, şehrin güneyindeki otobüs terminaline gönderildiler. Birçoğu ise kiraların düşük olmasından dolayı yaygın suçlarla tanınan Neve Sha’anan (Hayfa) bölgesine yerleşti.

Otuzlu yaşlarındaki Eritre göçmeni Francis Julietum, mahallede Johnny olarak bilindiğini belirterek, “Burada olmamızın nedeni, bildiğimiz tek yer olması. Burayı biz seçmedik. Bu mahallede yaşamak isteyen hiçbir İsrailli yok” ifadelerini kullandı.

2012 yılında binlerce kişi protesto gösterisi yaptı

2012 yılında binlerce kişi, Tel Aviv’deki göçmenlere karşı gösteri düzenledi. Konuşmacılar arasında sağcı olan Likud partisinin üyesi Miri Regev de bulunuyordu. Regev, daha sonra Netanyahu’nun hükümetinde bakan olarak göreve başladı. Regev gösteride yaptığı konuşmada, ülkedeki göçmenlerin, İsraillilerin bedenlerinde kanser olduklarını söylerken, göstericilerin bazıları da “Afrikalılar dışarı!” sloganları attı.

Afrikalıların dükkânlarına saldırı düzenlenmeden önce ise, İsrailliler, hükümete yeni gelenlere karşı daha sert tedbirler almaları yönünde baskı yapmak için Güney Tel Aviv Kurtuluş Cephesi’ni kurdu.

Hareketin lideri Chevy Paz, “Afrikalılar buraya üçüncü dünya kültürünü getirerek, kadına, şovenizme ve eşcinsellere karşı nefreti uyandırdı” ifadelerini kullanarak, yetkililere, yasalara ve halka saygı duymadıklarını belirtti.

Mülteciler ve Sığınmacılar İçin Yardım Kuruluşu’ndan Adi Drori Avraham ise, göçmenlerin BM’nin mülteci tanımına uygun olduğunu ve tuhaf bir yaşam sürüp çelişkili ve karmaşık taleplerde bulunduklarını söylüyor.

İsrail İçişleri Bakanlığı tarafından göçmenlere verilen oturum ve çalışma izni iki ayda bir yenilenmekte. Ancak her iki ayda bir izinlerini yenileme başvurusunda bulunduklarında kendilerinden çalıştıklarını ispatlamaları talep ediliyor.

Göçmenlere 3.500 dolar teklif ediyorlar

Öte yandan İsrail, Eritralıların ve Darfurluların kendi ülkelerine geri gönderilemeyeceğini belirtiyor. Bu nedenle, Uganda ve Ruanda ile sınır dışı edilenleri ülkelerine almaları yönünde anlaşmalar imzalandı. Drori Avraham’ın belirttiğine göre, göçmenlere 3.500 dolar teklif edildi. Göçmenler, bu meblağayı reddetmeleri halinde sınırsız olarak gözaltı tehdidi ile karşı karşıyalar. Koşulları kabul edenler ise, kendilerini, hakkında hiçbir şey bilmedikleri ülkelerde buluyor.

Yüksek Mahkeme süresiz gözaltına alınmayı yasakladı

İsrail Yüksek Mahkemesi, geçtiğimiz ay Afrika göçmenlerinin süresiz olarak gözaltına alınmasını yasaklayan bir karar yayınladı. Karara göre, tutukluluk süresi en fazla 60 gün olarak sınırlı. Netanyahu, bu kararı yok saymak için bir yol bulacağına söz verirken, göçmenlerin tasfiyesine izin vermek için bir kanun hazırlandı.

“Eritre’de imkan olsa İsrail’de 1 ay bile kalmazdık”

Zorlu bir yolculukla Etiyopya üzerinden sekiz yıl önce İsrail’e gelen Julietum, Sudan ve Sina’daki Bedeviler tarafından kaçırılıp işkence gördüğünü belirtti. Julietum şuan eşiyle birlikte, Afrikalı göçmen çocuklar için bir kreş işletiyor. “Eritre’de değişim seçeneği olsaydı, burada 1 ay bile kalmazdık” diyen Julietum, herkesin, ülkesindeki mevcut statükonun değişmesini beklediğini kaydetti.