Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İsrail’den Batı Şeria’daki 3 medya şirketine baskın | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail ordusu, Hamas’a basın hizmeti sundukları gerekçesiyle Batı Şeria’daki Filistinlilere ait 3 medya şirketine baskın düzenledi. Baskın düzenleyen İsrail askerlerinin ekipmanlara el koyduğu belirtildi.

Baskınlar, İsrail’in, Hamas’ın İsrail’i tanıyarak silah bırakmadığı sürece Filistin Uzlaşı Hükümeti ile müzakere etmeyeceğini ilan etmesinden birkaç saat sonra gerçekleştirildi.

Filistin Gazeteciler Sendikası yetkilileri, Fransız Haber Ajansı’na (AFP) yaptığı açıklamada, İsrail güçlerinin, Batı Şeria’nın güneyindeki el-Halil kentinde Pal Media, Trans Media ve Ram Sat medya şirketlerine ait ofislere baskınlar düzenlediğini belirtti.

Ayrıca Ramallah’taki Er-Ramuni Basımevi’ne de baskın düzenleyen İsrail askerlerinin, ekipmanlara el koyduğu ve basımevinin kapısına ‘6 süreliğine kapatılmıştır’ yazılı not astıkları belirtildi.

İsrail güçlerinin, baskın düzenlediği ofislerdeki cihazlara el koyarak iki yetkiliyi gözaltına aldığı aktarıldı. Gözaltına alınan kişilerin basın şirketlerinde müdür oldukları belirtildi.

Bazı medya kuruluşlarında arama yapıldı

İsrail Ordu Sözcüsü, ‘İsrail karşıtı terör eylemlerine teşvik edici yayınlar yaptıkları’ gerekçesiyle bazı medya kuruluşlarında aramalar gerçekleştirdiğini açıkladı.

Sözcü, yaptığı açıklamada, Hamas’a bağlı yasaklı el-Aksa ve el-Kudüs televizyon kanallarındaki cihazlara el konulduğunu aktarırken, kaç ofise baskın düzenlendiğine dair detaylı bilgi vermedi.

İsrail ordusunun, Filistin topraklarındaki faaliyetlerden sorumlu General Yuef Mardakhai, konuya ilişkin olarak, sosyal medya platformu Facebook aracılığıyla yaptığı açıklamada, “İsrail ordusu, el-Kudüs ve el-Aksa televizyon kanalı binasına ve medya hizmeti sunan 8 medya şirketine baskın düzenlemiştir” dedi.

Mardakhai, el-Aksa ve el-Kudüs kanallarını, “Devamlı olarak İsrail’e karşı kışkırtıcı yayınlar yapmakla” suçladı. Bu kanalların İsrail’e karşı terör saldırıları düzenleyenlere ilham verdiğini iddia eden İsrailli general, açıklamasında, “İsrail devletine karşı insanları kışkırtanlar ve onlarla ilişkisi olan herkes bedelini ödeyecektir” ifadelerini kullandı.

İsrail ordusunun baskın düzenlediği medya şirketleri, yerel ve uluslararası bazda yayın yapan televizyon kanallarına lojistik hizmetler sağlıyor.

Trans Media Şirketi Yürütme Kurulu Başkanı İbrahim el-Hasri, konuya ilişkin, AFP’ye yaptığı açıklamada, “İsrail ordusuna bağlı güçler, bu sabah saatlerinde, şirketimize baskın düzenledi. Onları, şirketteki cihazlara el koyarken gördük, daha sonra şirkete gittiğimizde kapının demir çubuklarla kapatıldığını gördük” dedi.

El-Hasri, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Bizim gibi medya şirketleri, haber faaliyetleri yürütmemekte, haber kanallarına teknik hizmet sunmaktadır. Bu bütün dünyada böyledir. Biz bir haber ajansı değiliz. Teknik hizmet sunduğumuz televizyon kanalları ve haber merkezlerinin haber içeriklerinden sorumlu değiliz. Şirketimizi kapatan İsrail askerleri, kapıya bıraktıkları notta, ‘teröre yardım eli uzatmaktan kaçınırsanız, rızkınızı temin eder ailelerinizi korursunuz’ ifadeleri yer alıyordu”

Öte yandan, Filistin hükümeti, İsrail ordusunun Batı Şeria’daki medya şirketlerine düzenlediği baskınları kınadı.

Konuya ilişkin, Filistin Haber ve Enformasyon Ajansı’na (Wafa) bir açıklama yapan Filistin Hükümet Sözcüsü Yusuf el-Mahmud, “İşgal güçleri, Filistin şehirlerinde baskınlar düzenleyerek açık bir saldırı ve uluslararası kanun ihlali gerçekleştirmiştir” dedi.

İsrail, Hamas’ı terör örgütü olarak tanımlıyor. Hamas’ın kontrolündeki Gazze Şeridi’ne 2008 yılından bu yana 3 saldırı gerçekleştiren İsrail, son saldırısını 2014 yılında düzenlemişti.

İsrail hükümeti, ‘Nefrete teşvik suçu’ gerekçesiyle, Filistinli televizyon ve haber kanallarını sık sık kapatıyor.