Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İsrail’den ‘Hizbullah ile savaş’ tatbikatı! | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail , ülkenin son 19 yıl içinde düzenlediği en büyük askeri tatbikatını başlattı. Tatbikatın amacının Hizbullah’a karşı büyük bir saldırı hazırlığı olduğu belirtildi. İsrail İstihbarat Servisi MOSSAD’ın eski Şefi Meir Dagan’ın adını taşıyan 11 günlük eğitim tatbikatı, İsrail ordusunun liderliğindeki en büyük ve en önemli tatbikat olarak sayılırken, kuzeyde geniş çaplı bir savaş için hazır olup olmadığını göstermeyi amaçlıyor. Önceden planlanmış eğitim, özel kuvvetler, mühendislik ve lojistik birlikleri taburlarının yanı sıra, askeri birlikler ve 20 tugay da dâhil, yedeklerden oluşan on binlerce askeri içeriyor. Eğitim; hava ve kara kuvvetlerini, istihbaratı ve iç cepheyi de kapsıyor.

İsrail Ordu Sözcüsü Avichay Adraee, yaptığı açıklamada, kuzey senaryolarında beklenen ve değişen savaş durumunda, farklı kuvvetlerin harekete geçeceğini belirtti.

Açıklamada ayrıca, eğitimin boyut bakımından istisnai bir uygulama olduğu ve farklı düzeyde askerler tarafından yürütüldüğü kaydedildi. Ordu, eğitim için, kuzey İsrail topografyasında, Güney Lübnan’a benzer bir alan seçerek, alana Hizbullah askeri binalarını taklit eden özel binalar getirdi.

Ordu, operasyonlarında, insansız hava araçları, kendinden itmeli kamyonlar ve ekipmanları taşımak için robotlar kullanacak.

İlk hafta, Hava Kuvvetleri koruma ve birlik transferi gibi belirli görevleri yerine getirirken, ikinci haftada tam eğitim görüleceğini belirten Adraee, havadan ve karadan olmak üzere farklı şartlar altında teknolojik ve lojistik kurumların eğitileceğini ve siber saldırı dahil her düzeyde tatbikat yapılacağını vurguladı.

Üst düzey bir İsrail ordu subayı ise yaptığı açıklamada, ordunun söz konusu eğitimde bütün yeteneklerini kullanacağını açıkladı.

İsrail Genelkurmay Başkanı Gadi Eizenkot, tatbikattan önce askerlerine, tatbikatın amacının düşmanın alt yapısına ciddi bir darbe vurmak olduğunu açıkladı.

Öte yandan İsrail Askeri İstihbaratı, tatbikat çalışmalarının bölgedeki DEAŞ örgütünü de kapsayacağını açıkladı. Ayrıca eğitimin, sadece askeri bir etkinlik olmayacağı, ekonomik ve ticari varlığın sağlanması hedefini, Suriye fosfat madenlerini kontrol etme ve Tartus şehrinde Rusya ile ortak bir liman kurma girişimini de kapsadığı belirtildi.