Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İsrail’den Mahmud Abbas’a ‘BM’ tepkisi! | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın, BM Güvenlik Konseyi nezdinde yaptığı konuşmanın önemini azaltıcı ifadeler kullanarak, barış girişimini göz ardı etti.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Abbas’ın konuşmasının “yeni gelmedi” diyerek değerlendirdi. Netanyahu “Abbas, barış sürecinden kaçmaya devam ediyor. Filistin Yönetimi, Filistinli katiller ve teröristlerin ailelerine milyonlarca dolar ödemeye devam ediyor” açıklamasında bulundu.

İsrailli bakanlardan Abbas’a tepki

Netanyahu’nun konuşmasının ardından benzer açıklamalarda İsrailli bakanlardan geldi. İsrail Yerleşimciler Partisi (Yahudi Evi) lideri ve Eğitim Bakanı Naftali Bennett, “Abbas, gerçekleri çarpıtmak için yeni bir tarih yazıyor. Tarihi icat politikası benimsemekte bir gelecek yok” dedi.

İsrail Kültür Bakanı Miri Regev, “Abbas, sadece sorunun bir parçası olduğunu ve çözümün bir parçası olmadığını bir kez daha kanıtladı” ifadelerini kullandı.

İsrail “Gelecek” (Yeş Atid) Partisi Başkanı Yair Lapid, “Abbas’ın 6 milyon Filistinli mültecinin varlığı ile ilgili sözlerini ciddiye alırsam, adamın yalan söylediğini anlarım. Bugün 6 milyon mülteci yok. Odaklandığı konu çok garip. İsrail geri dönüş hakkını kabul edecek bir hükümet olmadığını anlamıştır” dedi.

Abbas’ın konuşmasına İsrail’in resmi cevabı önceden hazırlandı

Abbas’ın BM Güvenlik Konseyi’nde yaptığı konuşmanın hemen ardından, İsrail BM Büyükelçisi Danny Danon, daha önceden hazırlanmış bir makaleden resmi cevabı okudu. Danon cevabında “Artık çözümün bir parçası değil, bir sorun olduğunuzu çok açık bir şekilde belirttiniz” ifadelerine yer verdi.

Danon ayrıca, “Şuan Güvenlik Konseyi önünde barışa olan bağlılık hakkında konuştunuz. Bu uluslararası tiyatrolarda konuşma biçiminizdir. Fakat adamlarınızla konuştuğunuzda tamamen farklı bir mesaj yayınladınız” diye sözlerine ekledi.