Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İsrail’den Mescid-i Aksa’ya girişe 50 yaş şartı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail polisi, bugün için 50 yaşın altındaki Müslüman erkeklerin Mescid-i Aksa’ya girişine izin verilmeyeceğini bildirdi.

İsrail polisi yaptığı yazılı açıklamada, gösteri yapmaya hazırlanıldığı bilgisi gerekçesiyle 50 yaşın altındaki Müslüman erkeklerin Mescid-i Aksa’ya girişine izin verilmeyeceğini, kadınların ise girişinde kısıtlama yapılmayacağını bildirdi. Açıklamada, Kudüs’ün surlarla çevrili Eski Şehir bölgesinin etrafındaki bazı yolların da kapatılacağı ve herhangi bir şiddet faaliyetine karşı güvenlik önlemlerinin alındığı kaydedildi.

İki Filistinli genç ve İsrail polisi arasındaki çatışmalar Mescid-i Aksa’ nın avlusunda dün öğleden sonra patlak verdi. Olaylar İsrail’in iki hafta uyguladığı X-Ray cihazlarını kaldırması sonrası binlerce kişi Mescid-i Aksa’ya girerken gerçekleşti.

Filistin Kızılay’ı, Mescid-i Aksa’nın bahçesinde çıkan çatışmalar sonucu yüzlerce yaralıya müdahale ettiğini bildirdi.

İsrail güçleri dün sabah, X-Ray cihazları ve kamera direklerini kaldırdı. İsrail bu kararı yoğun diplomatik baskılar altında aldı. Fakat binlerce kişinin Mescid-i Aksa’ya namaz kılmak üzere akın etmesiyle şiddet olayları yeniden patlak verdi.

İsrail’in Mescid-i Aksa ve çevresinde uyguladığı her yaptırım Filistinliler’i kızdırmakta. 2000 yılında Eski İsrail Başbakanı Ariel Sharon’un Mescid-i Aksa’yı ziyaret etmesi dört yıldan fazla süren ikinci Filistin intifadasını ateşledi. Mescid-i Aksa’yı ve Kudüs’ün doğusunda yer alan Kubbetu’s- Sahra’yı içine alan, Harem Bölgesi’ni 1967 savaşı sonrasında işgal etti ve topraklarına kattı. Fakat uluslararası toplum bu adımı tanımadı.